Syksyn 2025 influenssa- ja koronarokotukset

Influenssa- ja koronarokotusten ajanvaraus aukeaa 65 vuotta täyttäneillä 16. syyskuuta Maisassa ja 17. syyskuuta puhelimessa, p. 09 310 46300. Valitettavasti Maisasta on lähtenyt virheellisesti tieto, että rokotusaikoja voisi jo varata. Maisassa oli joitakin aikoja hetkellisesti varattavissa. Jos ehdit varata rokotusajan, sinun ei tarvitse enää varata uutta aikaa.  

Alle 65-vuotiaiden ajanvaraus aukeaa 8. lokakuuta Maisassa ja puhelimessa.   

Lue lisää rokotusten kohderyhmistä, aikataulusta ja ajanvarauksesta:

hel.fi/influenssarokotukset
hel.fi/koronarokotukset

Ehkäisy synnytyksen jälkeen

Hedelmällisyytesi saattaa palautua nopeasti, vaikka imettäisit. Pohdi ehkäisyä jo raskausaikana ja kerro toiveistasi neuvolassa.

Synnytys on suuri muutos synnyttäneen keholle, parisuhteelle ja koko perheelle. 

Saatat tulla hedelmälliseksi nopeasti synnytyksen jälkeen, vaikka olisittekin yrittäneet lasta pitkään ja kärsineet lapsettomuudestakin. 

Mahdollisuus raskauteen synnytyksen jälkeen alkaa jo ennen kuin kuukautisesi palautuvat, sillä ensimmäinen ovulaatio eli munasolun irtoaminen tapahtuu ennen ensimmäisiä kuukautisia.

Keskustele puolisosi kanssa parisuhteesta ja synnytyksen jälkeisestä ehkäisystä jo ennen lapsen syntymää ja vauvaperheen kiireistä arkea.

Kerromme ehkäisyn eri vaihtoehdoista imetysaikana ja sen jälkeen synnytyksen jälkitarkastuksessa. Voit ottaa ehkäisyn puheeksi millä tahansa neuvolakäynnillä tai ottamalla yhteyttä omalle terveysasemallesi.

Lue lisää raskauden ehkäisystä (Terveyskylä)(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)

Siirry Helsingin ehkäisyneuvonnan sivuille