
Helsingfors har mer än 900 datasystem och tiotals nätverk av olika slag. De fungerar inte helgjutet ihop och de är svåra och dyra att upprätthålla.
I morgondagens Helsingfors har djungeln av system och olika slags nätverk röjts undan. Den splittrade infrastrukturen ersätts av en enhetlig och modern teknologisk grund och av plattformar, med hjälp av vilka det är allt lättare att förädla nya tjänster.
Även härvan av otaliga webbplatser och sociala medier har retts ut. Kunderna hittar tjänsterna lätt och är inte tvungna att bläddra igenom stadens olika sidor.
I morgondagens Helsingfors har de anställda ändamålsenliga digitala verktyg och en del av arbetet har automatiserats. På det här sättet har de mera tid att hjälpa sina kunder.