Grundskolan Pukinmäenkaaren peruskoulu

Vår skola i Bocksbacka är en enhetlig grundskola med årskurserna 1-9. Skolans undervisningsspråk är finska.
Pukinmäenkaaren peruskoulu
Bild: Tiina Piri

Kontaktuppgifter

Fältgränden 12, 00720 Helsingfors Visa tillgänglighetsuppgifter Visa plats på servicekartan
finska svenska
PB 72301, 00099 Helsingfors stad

Skolsekreterare
Arja Jurasch
+358 9 310 80449
arja.jurasch@hel.fi

Skolsekreterare
Tia Soine
+358 9 310 80748
tia.soine@hel.fi

palveluvastaava
Hanna Junttila
+358 9 310 34210
hanna.junttila@hel.fi

Rektor
Maarit Hosio
+358 9 310 80747
maarit.hosio@hel.fi

Ansvarig rektor
Ilppo Kivivuori
+358 9 310 26025
ilppo.kivivuori@hel.fi

Ansvarig rektor
Piia Uotinen
+358 9 310 29160
piia.uotinen@hel.fi

Läsåret 2024-2025

Språkstudier
engelska, svenska, ryska
engelska, spanska, svenska, tyska, ryska
svenska
spanska, franska, tyska
Intensifierad undervisning
gymnastik
gymnastik

Tillgänglig: sal

Plats

Fältgränden 12, 00720 Helsingfors
Plats på kartan - Öppna kartan i större format(Länk leder till extern tjänst)

Rutten till huvudingången

  • Bilplatsen för rörelsehindrade ligger utomhus under 10 m från ingången. Parkeringsrutans bredd är under 3,6 m.
  • Hållplatsen för skjutstrafik ligger i närheten av ingången, på en plats varifrån det är lätt att ta sig till trottoaren.
  • Rutten till ingången är jämn och tillräckligt bred samt belyst.

Huvudingången

  • Ingången är lätt att urskilja och belyst. Ingången har ett tak.
  • Dörrarna vid ingången är lätta att urskilja. Utanför dörren finns tillräckligt med fritt utrymme för att röra sig t.ex. med rullstol. Dörren är lätt att öppna för hand.
  • Vid ingången finns trösklar som är över 2 cm höga.

I lokalen

  • Verksamhetsstället ligger på samma plan som ingången.
  • Dörrarna i lokalen är lätta att urskilja.
  • I verksamhetslokalen finns en tillgänglig toalett.
  • En annan tillgänglig toalett finns på plan 0.
  • En tredje tillgänglig toalett finns på plan 0.