Influensa- och coronavaccinationer hösten 2025  

Tidsbokningen för influensa- och coronavaccinationer öppnar för personer över 65 år den 16 september i Maisa och den 17 september per telefon. Tidsbokningen för personer under 65 år öppnar den 8 oktober i Maisa och per telefon.

Läs mer om vaccinationernas målgrupper, tidtabell och tidsbokning:

hel.fi/influensavaccinationer  
hel.fi/coronavaccinationer  

Centralerna för hälsa och välbefinnande

Centralerna för hälsa och välbefinnande erbjuder hälsovårds- och socialtjänster för personer i arbetsför ålder.

I tjänsteutbudet ingår hälsostationstjänster, tandvård, psykiatriska tjänster och missbrukartjänster, tjänster inom socialt arbete och social handledning för unga och vuxna, rehabilitering och tjänster för funktionshindrade samt laboratorietjänster.

Polkupyöriä aidan edessä.
Bild: Virpi Velin
Mannen i metron.
Bild: Jussi Hellsten

Ska jag gå till en hälsovårdare eller läkare eller räcker egenvård?

Fyll i symtombedömningen i Omaolo var och när som helst. Då du fyllt i symtombedömningen får du pålitliga anvisningar för att sköta ditt besvär. 

Om ditt symtom kräver bedömning av en professionell, kan du skicka den symtombedömning du fyllt i till hälsostationen. Vi svarar dig till och med samma dag! 

Gå till Omaolo(Länk leder till extern tjänst)