Grundskolan Kannelmäen peruskoulu

Vår skola i Kårböle är en enhetlig grundskola med årskurserna 1-9. Skolans undervisningsspråk är finska.
Kannelmäen peruskoulu Kuninkaantammi
Bild: Kirsi Juuti

Kontaktuppgifter

Spelmansvägen 16, 00420 Helsingfors Visa plats på servicekartan
finska svenska
PB 42302, 00099 Helsingfors stad

Skolsekreterare
Henna Lehtonen
+358 9 310 82212
henna.lehtonen@hel.fi

Skolsekreterare
Outi Virkkunen
+358 9 310 21136
outi.virkkunen@hel.fi

Skolsekreterare
Sari Orasmaa
+358 9 310 82469
sari.orasmaa@hel.fi

Rektor
Kirsi Juuti
+358 9 310 72028
kirsi.juuti@hel.fi

Ansvarig rektor
Katariina Hämäläinen
+358 9 310 25544
katariina.k.hamalainen@hel.fi

Ansvarig rektor
Pia Siljala-Kaskelin
+358 9 310 25890
pia.siljala-kaskelin@hel.fi

Ansvarig rektor
Tiina Sumelles
+358 9 310 35441
tiina.sumelles@hel.fi

Läsåret 2024-2025

Språkstudier

engelska, franska, svenska, tyska
engelska, franska, tyska, ryska
engelska, svenska
spanska, franska, tyska, ryska

Tvåspråkig undervisning

finska-engelska

Intensifierad undervisning

uttryck

Tillgänglig: sal

Plats

Spelmansvägen 16, 00420 Helsingfors
Plats på kartan - Öppna kartan i större format(Länk leder till extern tjänst)