John Stenbergs strand renoveras
Gatan John Stenbergs strand, som ligger framför Hotel Hilton på Broholmen, genomgår en grundlig renovering, all kommunalteknik under gatan saneras och strandmurarna förnyas. Huvudförbindelsen för cykeltrafiken flyttas från stranden till andra sidan av kvarteret till de nya enkelriktade cykelvägarna vid Broholmsgatan. Efter renoveringen blir det möjligt att cykla på körbanan på John Stenbergs strand.
Gatuträd förnyas och en ny trädrad placeras vid kanten av körbanan. Vid stranden byggs ett mer trivsamt område för promenader och vistelse, där det kommer att finnas betydligt fler bänkar för sittande än tidigare.
Ändringen av Hagnäs strand fortsätter med grundberedningen av nya gatuområden
I entreprenaden som nu inleds grundbereds de nya gatuområdena och hotellets tomt vid Hagnäs strand. De nya gatuområdena (Signe Branders terrass och Signe Branders gränd) vid Hagnäs strand slutförs när husen bredvid området färdigställs. Vid Hagnäs strand byggs bostäder för cirka 1200 nya invånare samt ett hotell. Byggandet av hotellet inleds uppskattningsvis år 2027.
Arbetena inleds med byggandet av en arbetsbro
Från arbetsbron rivs de nuvarande strandkonstruktionerna och en borrpålsvägg byggs som grund för den nya strandmuren. Rivningen av strandskonstruktionerna inleds i slutet av 2025.
Byggprojektet färdigställs i juni 2027. Entreprenören är Kreate Oy.
Gatorna har fått namn efter en fotograf och en maskiningenjör
Fotografen Signe Brander (1869–1942) utmärkte sig som fotograf för Helsingfors fornminnesnämnd under åren 1907–1913. Brander tog flera fotografier från nuvarande Hagnäs strand över Brobergssunde till Kronohagen och hon dokumenterade även livet på norra sidan av Långa bron.
Maskiningenjören och industrirådet John Stenberg (1841–1886) byggde år 1882 en maskinfabrik och ett gjuteri på den sydöstra delen av Broholmen. Maskinfabriken var Finlands första tillverkare av specialmaskiner och specialmaskindelar.