Kevään 2027 ylioppilaskirjoituksiin ilmoittautuminen on auki 2.-20.11.2026

Kevään 2027 ylioppilaskirjoituksiin ilmoittautuminen alkaa 2.11.2026 ja päättyy 20.11.2026. 

Heklusta jo valmistuneet korottajat ja täydentäjät ilmoittautuvat alla olevan linkin kautta:

https://helsinki.inschool.fi/browsecourses?school-id=128&long-term=23953&checkout=true(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)

 

Mikäli sinulla on kysyttävää ilmoittautumiseen liittyen, ota yhteyttä hallintoassistentti Erja Sumaseen puh. 09 310 821 84(Linkki aloittaa puhelun)(Linkki aloittaa puhelun) tai erja.sumanen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman). Muissa ylioppilaskirjoituksiin liittyvissä tiedusteluissa voit olla yhteydessä apulaisrehtori Laia Saló i Nevadoon puh. 040 567 9551(Linkki aloittaa puhelun)(Linkki aloittaa puhelun) laia.salo.i.nevado@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

Huomaathan myös, että syksystä 2026 alkaen ylioppilaskirjoituksissa on käytössä Abitti2. Huolehdi siis, että sinulla on kokeessa mukana oma kone ja tarvittavat oheislaitteet (laturi, kuulokkeet ja tarvittaessa adapteri) ja että koneessasi on Abitti2-sovellus ladattuna.

Huom: Heklun nykyiset opiskelijat eivät ilmoittaudu tämän lomakkeen kautta vaan noudattavat opon antamia ilmoittautumisohjeita.