Näin haet meille töihin

Työntekijöitä nousemassa portaita.
Tervetuloa töihin Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialalle! Tältä sivulta löydät ohjeita työnhakuun sekä rekrytoinnin yhteystiedot.

Ohjeita meille hakemiseen

 

Helsingin sosiaali- ja terveyspalveluissa rekrytoimme työntekijät itsenäisesti, mutta rekrytointiamme ohjaavat Helsingin kaupungin yhteiset ohjeet, lait ja säännöt, joihin voit tutusta tästä linkistä.

1. Tutustu avoimiin työpaikkoihin

Avoimet työpaikat löydät Helsinkirekry.fi-sivuilla, jossa voit jättää myös työhakemuksesi.

Siirry Helsinkirekryn sivuille

2. Kun olet jättänyt hakemuksen

Hakuajan päätyttyä kutsumme osan hakijoista työhaastatteluun joko kasvotusten tai videoyhteydellä. Työpaikkailmoituksessa yleensä kerromme, jos valintaprosessiin kuuluu yksilöhaastattelun lisäksi ryhmä- tai videohaastatteluja. 

3. Jos tulet valituksi

Kun olet saanut tiedon valinnastasi, sovit esihenkilösi kanssa työn aloittamisesta, palkasta, koeajasta, perehtymisestä ja muista tärkeistä asioista.

Työsopimuksen teemme aina kirjallisena. Viranhaltijat saavat virkamääräyksen. Suullinen sopimus on pätevä siihen asti, kunnes asiasta on sovittu kirjallisesti.

4. Jos nyt ei tärpännyt

Älä lannistu, jos et tullut tällä kerralla valituksi. Moniin hakuihin saamme useita hyviä hakemuksia, vaikka voimme valita vain yhden. Seuraavassa haussa valinta saattaa hyvinkin osua juuri sinuun.

Kuva: Julia Kivelä

Ota yhteyttä rekrytointiin

Kun olet löytänyt kiinnostavan työpaikan, voit kysyä tarvittaessa lisätietoja siltä henkilöltä, joka on kyseisessä työpaikkailmoituksessa mainittu lisätietojen antajaksi. 

Haluatko jutella kanssamme työmahdollisuuksista toimialallamme? Voit olla yhteydessä rekrytointiin joko soittamalla tai lähettämällä viestin.

Soita 09 310 42300(Linkki aloittaa puhelun) 

Puhelinnumero palvelee ma–pe klo 9–12.

Lähetä sähköpostia sotepe.rekry@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
 

 

Rekrytoinnin yhteystiedot lääkäreille ja hammaslääkäreille

Lääkäreiden työmahdollisuuksista voit tiedustella suoraan rekrytoivilta ylilääkäreiltä, joiden tiedot löydät alta. Voit olla yhteydessä myös rekrytointikonsulttiin: sotepe.laakarirekry@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman), p. 09 310 33617(Linkki aloittaa puhelun).

Hammaslääkäreiden rekrytointiin liittyvät yhteydenotot voit lähettää: toimistohammaslaakari.suunte@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman).

Terveysasema Ylilääkäri Yhteystiedot
Koulutusylilääkäri Johanna Anttila-Bondestam 040 161 2769, johanna.anttila-bondestam@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Kivikon terveysasema Taina Salo 040 336 1038, taina.salo@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Kontulan terveysasema Kaidi Aru 040 660 9140, kaidi.aru@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Myllypuron terveysasema Alex Sohrabi

040 334 1745

 , alex.sohrabi@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

Vuosaaren terveys-ja hyvinvointikeskus Alvar Martti 040 557 4695, alvar.martti@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
***    
Kalasataman terveys- ja hyvinvointikeskus Sanna Lakoma

040 662 5212

 , sanna.lakoma@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

  Kim Nygård 040 334 2031, kim.nygard@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Laajasalon terveysasema Olli-Matti Valkonen

050 348 6490,

olli-matti.valkonen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

  Carissa Borlase

040 334 1360,

carissa.borlase@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

***    
Kivelän terveysasema Henna Eskelinen 040 509 2756, henna.eskelinen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
  Hanna Paatela 050 363 1415, hanna.paatela@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Lauttasaaren terveysasema Liisa Salminen 050 320 3916, liisa.salminen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Viiskulman terveysasema   Vappu Harlin 040 646 3477, vappu.harlin@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
***    
Jakomäen terveysasema Satu Kaakko-Vornanen

050 402 2934,

satu.kaakko-vornanen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

Malmin terveysasema Päivi Pétas 050 379 7423, paivi.petas@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman) 
Puistolan terveysasema Marika Buch Lund 040 6148008, marika.buch.lund@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Suutarilan terveysasema Olli Haltia 040 6240781, olli.haltia@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
***    
Haagan terveysasema Marjo Halttunen 040 334 1328, marjo.r.halttunen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Malminkartanon terveysasema  Iiris Neuvonen 040 336 1076, iiris.neuvonen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Munkkiniemen terveysasema Nora Grotenfelt 040 619 8349, nora.grotenfelt@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Pitäjänmäen terveysasema Markus Vilander 040 334 0753, markus.vilander@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
***    
Maunulan terveysasema Tomas Lundqvist 040 334 1599, tomas.lundqvist@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Paloheinän terveysasema Niilo Ryti 040 634 1242, niilo.ryti@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Pihlajamäen terveysasema Silja Klinkmann 040 187 8714, silja.klinkmann@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

Palvelu Ylilääkäri Yhteystiedot
Epidemiologinen toiminta  Sanna Isosomppi 050 572 9550, sanna.isosomppi@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Keskitetty ehkäisyneuvonta Maria Pekkola 040 352 6370, maria.pekkola@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Koulu- ja opiskeluterveydenhuollon lääkärit Saara Heinänen     040 647 3790, saara.heinanen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Lastentautien vastaanotto Terhi Solasaari     040 678 4874, terhi.solasaari@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Lasten erityisvastaanotto Sari Korpirinne 040 635 1318, sari.korpirinne@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Lastenpsykiatrian työryhmä Lisa Rekola 040 737 1036, lisa.rekola@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Sisätautien poliklinikka Kristiina Söderlund 050 402 2922, kristiina.soderlund@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Äitiys -ja lastenneuvolalääkärit Minna Vihla     040 6432244, minna.vihla@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

Sairaala/yksikkö Ylilääkäri Yhteystiedot
Laakson sairaala Saija Paavola 050 3056448, saija.m.paavola@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Malmin sairaala Annamaija Sutela 050 4022916, annamaija.sutela@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Suursuon sairaala Jaana Saarenheimo 050 4022720, jaana.saarenheimo@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Kotihoidon lääkärit Elisa Talja 050 3427492, elisa.talja@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Kotisairaala Taina Toivanen 050 5300590, taina.a.toivanen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)
Geriatrian poliklinikka Marja-Liisa Laakkonen 050 402 1697, marja-liisa.laakkonen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)

Lastensuojelun rekrytointi

Yksikkö Yhteystiedot
Lasten vastaanottotoiminta 

Oulunkylän lastenkodin johtaja Karoliina Härkönen    
puh. 050 3444643, karoliina.harkonen@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman)   

 

Nuorten vastaanottotoiminta

Johtaja Ilkka Konola sij. Solja Vainio (Kallio, Herttoniemi ja Malmikartano)   

puh. 040 3341238, solja.vainio@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman) 

Vastaanottoperhetoiminta Johtava ohjaaja Susa Markovaara   
puh. 040 1684195, susa.markovaara@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman) 
Psykologipalvelut

Lasten ja nuorten vastaanotto ja perhehoito  
Johtava psykologi  Eva Helenius  
eva.helenius@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman), 040 334 5878

 

Lastenkotitoiminnan psykologipalvelut  
Johtava psykologi Ari Schauman  
ari.schauman@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman), 040 6587104