
I somras var det andra gången staden ordnade ett större Helsinki Welcome Day i stadshuset. Alla som under ett år före evenemanget hade flyttat från utlandet till Helsingfors var inbjudna och hela 500 nya helsingforsare mötte upp för att höra om den nya hemstaden.
I september följs sommarens stadshusevenemang upp med lokala Welcome Day-evenemang i fyra kulturcentrum, klockslaget är alltid detsamma kl. 16-20. Det är meningen att de som har flyttat nära fyra av stadens kulturcentrum från utlandet under de senaste två åren kan träffas och få reda på aktiviteter inom deras bostadsområde. Evenemangen är emellertid öppna för alla som känner sig som “nya helsingforsare” och tror sig ha nytta av ett besök. Representanter för såväl staden som för tredje sektorn presenterar då särskilt områdets fritidsaktiviteter.
- Welcome Day Nordhuset, onsdag 10.9 kl. 16–20 i Nordsjö
- Welcome Day Gamlasgården, tisdag 16.9 kl. 16–20 i Gamlas
- Welcome Day Stoa, tisdag 23.9. kl. 16–20 i Östra centrum
- Welcome Day Malms kulturhus, torsdag 25.9 kl. 16–20 i Malm
Welcome Day-evenemangen går i huvudsak på engelska. Tolkar deltar i evenemangen och staden ser till att ett språkneutralt program erbjuds. Evenemangen är avgiftsfria, men förhandsanmälan krävs.
Mångsidig sysselsättning för personer i alla åldrar
Utöver nyttig information bjuder Welcome-dagarna också på roligt program för såväl barn som vuxna. Barnen kan bland annat trixa i cirkusworkshopen och tillverka vänskapsband. Kaffe och bulle serveras på finskt vis.
Varje evenemang kulminerar i ett energiskt musikuppträdande: I Nordhuset uppträder Ramithawi, på Gamlasgården BaranBand, i Stoa Ombre Zion & The Riddiments och i Malms kulturhus Suistamon Sähkö.
Producenten Aleksi Salmela har vid planeringen av dagarna strävat efter att besökarna känner sig välkomna, får en känsla av samhörighet och lokal gemenskap.
– Jag hoppas framför allt att Welcome Day är en varm och glad upplevelse för deltagarna! Det vore fint om de nya Helsingforsborna via evenemanget hittar inspirerande sysselsättning till exempel i en lokal idrottsförening eller till exempel på bibliotekets språkcafé. Kanske hittar någon en ny vän från “Speed Friending”-workshopen, hoppas Salmela.
Kulturcentrum likt sina områden
Nordhuset, Gamlasgården, Stoa och Malms kulturhus är stadsbornas egna lokaler med tjänster som berikar vardagen och förenar stadsborna genom kulturevenemang, utställningar, kaféer eller exempelvis språk- eller handarbetskurser. I några lokaler finns det också bibliotek och ungdomstjänster.
I de områden där de här fyra kulturcentren finns talas många olika språk redan nu och till dem väntas många nya invånare flytta under de kommande åren. Kulturcentren har den viktiga uppgiften att inverka positivt på utvecklingen inom det egna området. Det lyckas när deras verksamhet resonerar med omgivningen och upplevs som välkomnande av alla traktens invånare. Därför är de en naturlig plats även för Welcome Day-evenemangen.
Juha Ahonen, sektorchef för kultur- och fritidssektorn, anser att det är viktigt att vi aktivt bjuder in de nya helsingforsarna till att delta i fritidstjänster som ökar välbefinnandet.
– Hur vi lyckas bygga delaktighet och sammanhållning i synnerhet i dessa mångfacetterade och snabbt växande områden är avgörande frågor för utvecklingen i hela Helsingfors. Vi vill att varje stadsbo trivs inom sitt bostadsområde och hittar meningsfull sysselsättning under sin fritid.
Känner du till personer som nyligen flyttat till Finland från utlandet? Skicka vidare meddelandet om höstens evenemang!