Norsens läsråd tipsar: du behöver inte läsa ut boken

I Grundskolan Norsen samlas en ivrig grupp läsare varje vecka för att arbeta med läsning och berättande i olika former. Vi bad läsrådet dela med sig av sina bästa tips för att komma igång med läsning.

Publicerad , uppdaterad
Vera Nylund sitter i Norsens skolbibliotek och bläddar i en bok.
Bild: Maija Astikainen

– Vilka böcker borde jag köpa in till biblioteket i vår?

När modersmålslärare Charlotta Strömberg ställer frågan till högstadieeleverna som samlats i Grundskolan Norsens gedigna skolbibliotek blir de så ivriga att de börjar prata i munnen på varandra.

En elev föreslår dystopin Du sköna nya värld. En annan tycker att biblioteket skulle må bra av några Hannibal Lecter-böcker.

Eleverna ingår alla i Norsens läsråd, som detta läsår har ungefär 19 stycken aktiva medlemmar. Varje vecka håller rådet möten där eleverna jobbar med litteratur och berättande på olika sätt.

Utöver detta håller eleverna också exempelvis lektioner om läsning och litteratur för yngre elever. De hjälper också till att ordna skolans återkommande litteraturfestival.

Läsrådselever arbetar med en utställning för Richardsgatans bibliotek.
Läsrådet jobbar just nu med en utställning som ska visas på Richardsgatans bibliotek. Utställningen kretsar kring boken Alla är ledsna nuförtiden. Bild: Maija Astikainen

Eleverna fungerar helt enkelt som läsambassadörer i skolan, säger Charlotta Strömberg som håller i trådarna för läsrådet.

– Eftersom ”Läsande skola” är ett epitet som vi använder oss av, så vill vi att det ska finnas representanter bland eleverna som för fram läsning och litteratur, säger hon.

Läs inte ut boken och strunta i åldersrekommendationer

Så vad säger läsrådet, hur ska man egentligen komma igång med läsning?

Åttondeklasssaren Saga Keskinen säger att det kan vara enklast att börja med ett säkert kort, alltså med en genre eller en författare man vet att man gillar. Samtidigt behöver man inte vara rädd för att testa på olika böcker, det värsta som kan hända är att man inte läser ut en bok.

– Fast man inte gillar en bok så känner många att man måste läsa den till slut. Det måste man inte, jag har flera gånger inte läst ut en bok. Du behöver inte heller vara rädd för att testa på böcker för äldre eller yngre människor. Du kan läsa en bok som är menad för sjuåringar eller femtioåringar, det spelar ingen roll.

Saga Keskinen berättar att hon själv hade svårt att läsa när hon gick på första klass. Därför brukade hon läsa lättlästa versioner av böckerna.

Men när kompisarna började läsa Harry Potter under sommarlovet hade hon inget annat val än att kavla upp ärmarna och börja läsa samma böcker som de.

– För jag kände mig så utanför. Efter det började jag läsa jättetjocka böcker.

Två elever sitter i en soffa i Norsens skolbibliotek och skrattar.
Elsa Kansanen Ivarsson och Vera Nylund läser båda aktivt. Elsa Kansanen Ivarsson rekommenderar boken Tusen strålande solar av Kalhed Hosseini. "Den är jättebra skriven och man känner verkligen vad personerna i boken känner". Bild: Maija Astikainen

Elsa Kansanen Ivarsson berättar att hon var fem år gammal när hon för första gången blev besatt av en bok. Boken handlade om Sveriges kungar och drottningar, menad för barn i tonåren.

Hennes tips till den som vill komma igång med läsning är att läsa boken som en film man gillar bygger på.

– Om du kollat på en film du tycker jättemycket om och den är baserad på en bok så tycker jag att du kan börja där. Många läser också booktok-böcker som trendar på Tiktok och de kan vara ganska enkla att förstå, men själv tycker jag att många är väldigt likadana, säger hon.

Testa lättläst

Under dagens möte börjar eleverna planera en utställning de ska ordna i samarbete med Richardsgatans bibliotek. Till utställningen ska eleverna på valfritt sätt gestalta något ur boken Alla är ledsna nuförtiden av Bart Moeyaert.

En elev tittar på pärmbilden på en bok.
Eleverna får själva välja hur de gestaltar något ur boken. Felix tänker göra en pappersfigur som föreställer en huvudperson. Bild: Maija Astikainen

De får också i uppdrag att tipsa resten av skolan om påskekrim, alltså deckare man kan läsa under det kommande påsklovet.

Systrarna Natalie och Vera Nylund, som går på nionde och sjunde klass, har valt att tipsa om varsin Agatha Christie-bok. En med Hercule Poirot i huvudrollen och en med Miss Marple.

Natalie Nylund säger att man exempelvis kan börja med lättlästa versioner av böcker om man har svårt med läsningen. Ett annat alternativ är att be ens föräldrar läsa högt för en, så man kommer in i att läsa oftare.

– Sen kan man helt enkelt försöka läsa varje kväll, kanske tio minuter, för att komma in i det.

Vera Nylund flikar in att om man inte orkar läsa en bok en kväll kan en serietidning funka lika bra.

– Om jag egentligen inte orkar läsa så brukar jag bara läsa serietidningar, typ Bamse, säger hon.

En elev ler mot kameran med boken "Du vet inte vad krig är" i handen.
Helsingfors stads mål är att stärka läskunnigheten bland barn och unga i alla åldrar. Niondeklassaren Natalie Nylund rekommenderar boken Du vet inte vad krig är. Bild: Maija Astikainen