Stöd för kultur ger barn och ungdomar möjlighet att delta i konstaktiviteter med låg tröskel

Sju kulturaktörer och föreningar som erbjuder konst- och kulturhobbyer i Helsingfors beviljas 300 000 euro i specialstöd för lokal kulturverksamhet för att ordna hobbyverksamhet för barn och unga. Målet är att locka särskilt barn och unga som inte ännu har några hobbyer till kulturverksamheten.
Nuoria bändiharrastuksen parissa
Ungdomar på bandövning. Bild: Karun Verma

Specialstödet för lokal verksamhet är en ny typ av stöd, som nu beviljats för första gången. Kultur- och bibliotekssektionen inom kultur- och fritidsnämnden fattade beslut om detta vid sitt möte den 21 augusti 2025. Att rikta bidragsanslag till hobbyverksamhet för barn och unga är en metod genom vilken kultur- och fritidssektorn försöker minska segregationen.  

– Vi tror att hobbyer stärker barnens och ungdomarnas tro på sin egen förmåga. På så sätt kan man få en känsla av att man kan påverka sitt liv och att framtiden bär, konstaterar Jaana Alaja, ordförande för kultur- och fritidssektionen.  
 
Specialstödet ges till: Eiran musiikkiopiston kannatusyhdistys ry, Globe Art Point ry, House of New Theatre ry, Itä-Helsingin musiikkiopiston kannatusyhdistys ry, Mahdollisuus lapselle ry, Todellisuuden tutkimuskeskus -yhdistys ry och Voimauttavan taiteen äärellä ry. 

De projekt som får stöd ordnas i stadsförnyelseområden, eftersom färre barn än genomsnittet har hobbyer i dessa områden. Stadsförnyelseområdena är Malmgård, Gamlas, Malm, Havsrastböle och Mellungsby. På listan finns också ett projekt i centrum där man samarbetar med föreningen Stationens barn rf, som är specialiserad på att nå unga som löper risk för marginalisering. 
 
Till de hobbymöjligheter som erbjuds hör bland annat musik, teater, performancekonst och dans. Till utbudet hör också skuggteater och käpphästaktiviteter i kombination med dans. Eftersom man i alla projekt som får stöd har åtagit sig att lyssna på barnens och ungdomarnas egna synpunkter, väljs konstarterna delvis i enlighet med barnens och ungdomarnas önskemål när projekten framskrider.

Respons samlas in från barnen och ungdomarna och resultaten rapporteras

Att utveckla nya verksamhetsmodeller är en central del av projekten.  
 
– Vi tycker att det är fantastiskt att man har identifierat många slags hinder för att delta i hobbyverksamhet i de projekt som får stöd. Genom olika partnerskap och nya verksamhetsmodeller har man hittat sätt att nå sådana barn och ungdomar som inte ännu har någon hobby, berättar Alaja glatt. – Vi väntar ivrigt på resultaten av de här lovande projekten. 

Man satsar också på att mäta effekterna av dem. Utöver den årliga rapporteringen åtar sig stödmottagarna att samla in regelbunden respons från barn och ungdomar som har deltagit i aktiviteterna. 

Rekommenderat för dig

Rekommendationer genereras automatiskt baserat på innehåll.