Staden bereder bildandet av ett fastighetsbolag som ska förvalta lokalerna i Lappviken. Beredningen av ombyggnaden fortsätter med en noggrannare planering av den kommande användningen av lokalerna och en dialog med Lappvikens nuvarande och potentiella användare.
Vid beredningen av ombyggnaden av Lappvikens sjukhus har man tagit fram en modell som också dryftats i offentligheten. Enligt modellen ska största delen av lokalerna i området hyras ut på marknadsvillkor för företagsverksamhet. Resten av lokalerna ska hyras ut till aktörer kring mental hälsa och organisations-, kultur- och serviceaktörer. Parkområdet ska behållas öppet för stadsbor, och ingen tillbyggnad planeras i området.
Målet med lösningen är att trygga de ekonomiska förutsättningarna för ombyggnaden av lokalerna i Lappviken. En lämplig och långvarig ”ankarhyresgäst” ska göra det möjligt att renovera den historiska byggnaden på ett ekonomiskt hållbart sätt.
Beslutsfattandet om ombyggnaden inleds under slutet av året. Först behandlas det så kallade behovsbeslutet. Det ger ungefärliga riktlinjer för den kommande användningen och planeringen och genomförandet av ombyggnaden. Den nuvarande kostnadskalkylen för reparationerna uppgår till cirka 48 miljoner euro.
Behovsbeslutet behandlas först av stadsmiljönämndens sektion för byggnader och allmänna områden. Därefter går ärendet vidare till stadsstyrelsen och stadsfullmäktige.
Lappvikens före detta sjukhusfastighet i södra Helsingfors har länge väntat på en ombyggnad. Den förra omfattande ombyggnaden av den år 1841 färdigställda huvudbyggnaden gjordes för cirka hundra år sedan. De sista sjukhusfunktionerna flyttades från Lappviken 2008. Efter detta har lokalerna i området varit uthyrda för tillfällig användning, tills beslut fattas om den permanenta användningen och ombyggnaden. För närvarande verkar aktörer inom bland annat mental hälsa, kultur och välbefinnande i området.