Hela staden blir bekant
En viktig del av traineeprogrammet är nätverkande och traineegruppens gemensamma träffar. I höst har traineerna bland annat besökt stadskansliet, olika sektorer, affärsverk och stadshuset. Den guidade presentationen av stadsorganisationen är faktiskt en av höjdpunkterna i traineeprogrammet.
– Det har också betonats för oss att detta är en helt unik upplevelse för traineen, berättar Niemipelto.
Enligt Oja har det varit intressant att bekanta sig med en stor organisations verksamhet och rutiner. Hon berättar att hon är glad över att arbetet på staden är avslappnat, trots att man hanterar stora och viktiga frågor. Samarbete över avdelnings- och sektorsgränserna gör också arbetet mer meningsfullt.
Både Oja och Niemipelto har under de senaste par månaderna lärt sig mycket både om staden och vilka arbetsuppgifter som intresserar dem. Samtidigt har de lärt känna nya människor och skapat nätverk. Denna tanke har faktiskt legat till grund för traineeprogrammet ända från början.
– Jag hoppas att perioden ger våra traineer många nya lärdomar, kontakter och en bättre förståelse för vad de vill få utav arbetslivet härnäst, säger Piira.
– Under praktikperioden får traineerna värdefull erfarenhet och nätverk som kommer att vara till nytta även i deras framtida karriär. Det är verkligen fantastiskt att få följa traineernas lärande och framgångar på nära håll, tillägger Mäntylä.