Bron vid Silversundsvägen går över Österleden mellan Brändövägen och Brändö parkväg. Brons däckkonstruktion är i dåligt skick och vattenisoleringen har nått slutet på sin livscykel. I samband med att bron förnyas är det kostnadseffektivt att renovera hela bron samtidigt.
I entreprenaden repareras bron och metrotunneln som ligger vid dess norra ända, fjärrvärmeledningen renoveras och gatans ytstrukturer förnyas vid anslutningarna i båda ändarna av bron.
I mars kommer däckkonstruktionen att rivas bland annat genom sågning och bilning, vilket kommer att orsaka buller i omgivningen.
När bron är stängd styrs gång- och cykeltrafiken över Österleden via underfarten vid Adjutantstigen. Busslinje 16:s rutt går via Brändö under arbetet. Arbetet påverkar inte metrons trafikering. Mer information om förändringar i kollektivtrafiken på HRT:s webbplats.
Entreprenören är Kreate Oy.