Svartbäckens översvämningsskydd förbereder för de översvämningar som klimatförändringen medför och ökar bäcknaturens mångfald

I området vid Kvarnbäckens idrottspark har arbetet blivit klart med att bygga översvämningsplan, beså strandängar och förnya broar och trummor i Svartbäckens omgivning. Arbetet är en del av Helsingfors stads åtgärder med tanke på de översvämningar som klimatförändringen orsakar.
Uusittua Mustapuron vartta.
Projektet bevarade de lekplatser man byggt tidigare och byggde även nya. Bild: Mia Oksanen

Med hjälp av översvämningsplan som byggdes vid Svartbäcken kan man skydda den infrastruktur i Kvarnbäcken som är viktig för Helsingfors, såsom Österleden, metrobanan och Spårjokerns rutt. Översvämningsplanen är några tiotals meter breda ängar dit man leder bäckvattnet under kraftiga regn. Svartbäckens broar och brotrummor förnyades också. Den lilla gångbron revs sydöst om daghemmet Puotilas verksamhetsställe på Kajaneborgsvägen.  

Översvämningsplanen förbättrar bäcknaturens biologiska mångfald.

Ängar besåddes på de byggda översvämningsplanen, vilket ökar den biologiska mångfalden kring bäcken. Översvämningsplanen är fuktigare än omgivningen och på en del av planen har man avsiktligt utformat svackor som alltid är våta. Detta skapar livsmiljöer för insekter samt våtmarks-, vatten- och ängsväxter som trivs i olika förhållanden.

Under förnyelsen fälldes så få träd som möjligt. Som platser för översvämningsplanen valdes områden där man även annars skulle ha varit tvungen att avlägsna träd vissa år på grund av kraftledningens säkerhet. I stället planterades finländska trädarter med beaktande av kraftledningens krav. Stammarna av träden som fälldes lämnades kvar för att murkna och bli livsmiljöer för svampar, lavar och insekter.  

Svartbäcken förnyades med respekt för naturen – nya lekplatser för fiskarna

Vid förnyelsen av Svartbäcken beaktades även områdets undervattensliv. Grus och åsgrus, som skapar skyddade platser i bäcken och bidrar till mångfalden, lades till på strömmande platser i bäcken. Dessa fungerar som lekplatser för öring. Under vattnet planterades vattenmossa som förbättrar kvaliteten på livsmiljön i bäcken och ger näring åt bäckens organismer, från bottendjur till fisk. Bäckarbetet utfördes under sådana tidpunkter att de inte störde öringens fredade lektid.

Under byggtiden avlägsnades fast material från byggplatsvattnet med hjälp av nedsänkning och filtrering, så att det känsliga vattenekosystemet inte belastades till följd av grävarbetet. Trummor, broar och konstruktioner för att reglera flödet utformades med beaktade av fisken. 

Det färdiga avsnittet ligger mellan Österleden och Ring I. Nästa år planerar man att bygga ytterligare en översvämningsplan öster om Ring I, i Svartbäcksparken. Man börjar också iståndsätta bäckavsnittet söder om Österleden nästa år. Fåran breddas och fördjupas vid Marudds koloniträdgård och under Kaskärrsvägen byggs nya större trummor. Broarna i koloniträdgården förnyas och renoveras. Målet är att minska översvämningsrisken både i koloniträdgården och uppströms. 

Rekommenderat för dig

Rekommendationer genereras automatiskt baserat på innehåll.