Idé- och byggtävling för Hanaholmen förlanserades på mässan Expo Real i München 

På fastighetsmässan Expo Real i München, som slutade i onsdags, förpresenterades den kommande idé- och byggtävlingen för Hanaholmen för internationell publik. Helsingfors deltog på mässan tillsammans med sina partnerstäder och -företag.
Paneldiskussionen om Hanaholmen på mässan Expo Real med Helsingfors borgmästare Daniel Sazonov, verkställande direktör för HafenCity Hamburg GmbH Andreas Kleinau och professor Jacob van Rijs från arkitektbyrån MVRDV samt verkställande direktör för KTI Finland Oy Hanna Kaleva som diskussionsledare.
Paneldiskussionen om Hanaholmen på mässan Expo Real med Helsingfors borgmästare Daniel Sazonov, verkställande direktör för HafenCity Hamburg GmbH Andreas Kleinau och professor Jacob van Rijs från arkitektbyrån MVRDV samt verkställande direktör för KTI Finland Oy Hanna Kaleva som diskussionsledare. Bild: Helsingfors stad

Expo Real, det största evenemanget i fastighetsbranschen, ordnas årligen i München, Tyskland. I år samlades cirka 1 700 utställare och 40 000 deltagare från olika håll i världen på mässan.

Spjutspetsen i Helsingfors, Tammerfors, Åbos och Vandas samt Senatfastigheters, NCC:s och Kira-Innohub Rf:s gemensamma mässavdelning var städernas kraftiga tillväxt och de kommande årens investeringar till stöd för tillväxten. På mässan förlanserades också den kommande idé- och byggtävlingen på Hanaholmens kraftverksområde. I en paneldiskussion om tävlingen deltog Helsingfors borgmästare Daniel Sazonov, HafenCity Hamburg GmbH:s verkställande direktör Andreas Kleinau och professor Jacob van Rijs från arkitektbyrån MVRDV. Diskussionsledaren var KTI Finland Oy:s verkställande direktör Hanna Kaleva.

”Det var fint att äntligen få presentera Hanaholmen för internationella aktörer på Expo Real. Hanaholmen är ett av de mest betydande stadsutvecklingsprojekten i Helsingfors framtid. Under de senaste årtiondena har Helsingfors lyckats ändra flera före detta hamn- och energiområden i närheten av centrum till livskraftiga stadsdelar, och Hanaholmen är den sista av dessa. Områdets läge omgivet av havet och endast ett par minuter från centrum gör det till ett exceptionellt och internationellt sett väldigt sällsynt utvecklingsområde”, säger borgmästare Sazonov.

”Vi vill göra Hanaholmen till en internationellt intressant och framåtblickande stadsdel som respekterar historia och som erbjuder nya hem, arbetsplatser och ett upplevelserikt stadsrum för tusentals helsingforsare. Jag hoppas att det vid idé- och byggtävlingen utvecklas nya och även överraskande lösningar för byggandet av området och också för det gamla ikoniska kraftverket som symboliserar området”, fortsätter Sazonov.

Hanaholmens idé- och byggtävling inleds den 16 november. Den internationella tävlingen är öppen för alla och har målet att finna en genomförandepartner och nya lösningar för att utveckla området. I tävlingen söks också en ny framtidsvision för de ikoniska kraftverksbyggnaderna. Tävlingen, som inleds strax, väckte stort intresse på mässan i synnerhet tack vare det centrala läget, den stora skalan och områdets och kraftverkets utvecklingspotential.

Mässavdelningen Helsinki Finland var välbesökt, och evenemangen på avdelningen var riktiga publikmagneter. Mässevenemanget erbjuder partnerföretag möjligheten att få nya kontakter och bekanta sig med fastighetsmarknaden i Europa och aktuella trender inom branschen.

Vad kan förväntas på Hanaholmen?

Planen är att Hanaholmens kraftverksområde i Helsingfors innerstad förvandlas till en ny och särpräglad stadsdel från och med 2030-talet. Helsingfors stad inleder en internationell idé- och byggtävling för utvecklingen av och byggandet på området den 16 november.

I Hanaholmens nya stadsdel planeras bostäder för minst 3 000 invånare, nya arbetsplatser, nytt attraktivt stadsrum, parker, strandstråk och en ny skola. Byggandet av den nya stadsdelen kan börja på 2030-talet.

Med tävlingen söks en högklassig helhetsplan utifrån vilken utvecklingen, planläggningen och byggandet genomförs. Samtidigt söks också ett koncept för kraftverksbyggnaderna. En särskild prioritering i tävlingen är en högklassig planering av stadsstrukturen och stadsbilden. I tävlingsbidragen ska även kulturhistoriska värden och historia beaktas.

Beslutet om kraftverkets framtida användningsändamål har ännu inte fattats, ett mål med tävlingen är att finna en lösning. Utvecklingen av kraftverksmiljön kan innebära en kombination av att bevara gamla byggnader och rivande nybyggande. Eftersom projektet är exceptionellt krävande erbjuder staden tävlingens vinnare en möjlighet att utveckla kraftverkshelheten i samarbete med ett samföretag som grundas tillsammans med staden.

Målet med tävlingen är att finna en aktör som tillsammans med sina planeringsgrupper och partner bygger en stor del av Hanaholmens stadsdel. Planen är att tävlingens vinnare får utveckla kraftverksområdet för nya användningsändamål och bygga en betydande del av den nya stadsdelen.