I oktober hade Helsingfors sysselsättningstjänster över 2 000 arbetslösa eller permitterade arbetssökande under 30 år med högskoleutbildning. Detta är ungefär en femtedel av de arbetslösa högskoleutbildade unga i Finland, de är nästan 10 000. I Helsingfors är konkurrensen om arbetsplatser hård och ungdomsarbetslösheten ökar snabbare i Helsingfors än i andra stora sysselsättningsområden.
– Ungdomsarbetslösheten är en tydlig utmaning i Helsingfors. Som Finlands största arbetsgivare vill vi vara med och lösa frågor som gäller sysselsättningen av unga. Förutom Helsingfors sysselsättningstjänsters serviceutbud kan Helsingfors också erbjuda nya sätt att förbättra sysselsättningssituationen. Inom projektet Nya början (Uusia alkuja) erbjuder vi 100 högskoleutbildade unga jobb inom stadens olika sektorer och affärsverk. Samtidigt utmanar vi andra arbetsgivare och företag att delta i arbetsplatstalkot, betonar borgmästare Daniel Sazonov.
De 100 arbetsplatser som erbjuds av Helsingfors riktar sig till 18–29-åringar med högskoleutbildning som är klienter hos Helsingfors sysselsättningstjänster. De tidsbundna uppgifterna på sex månader hör till förvaltnings- och utvecklingsuppgifterna. Uppgifterna öppnas för sysselsättningstjänsters klienter, och sysselsättningstjänsterna kontaktar de arbetssökande som hör till målgruppen under december–januari. Avsikten är att anställningsförhållandena inleds i februari 2026.
Helsingfors stödjer arbetsgivarna och sysselsättningen av unga på många sätt
Helsingfors med sina många läroanstalter och högskolor lockar studerande, men samtidigt är konkurrensen om arbetsplatser stenhård. Den allt stramare arbetsmarknadssituationen, bristen på lediga arbetsplatser och det faktum att de arbetssökande i allt högre grad består av erfarna yrkesverksamma gör det svårare för unga att hitta arbete. Även utvecklingen av AI och digitalisering minskar de uppgifter på den så kallade entry level-nivån som lämpar sig för högskoleutbildade.
Helsingfors stad stöder på många sätt sysselsättningen av unga och att de integreras i arbetslivet. Som arbetsgivare erbjuder staden de unga många slags möjligheter, bland annat praktik, sommarjobb och trainee-program. Staden stöder också arbetsgivare exempelvis genom att bevilja Helsingforstillägget för anställning av arbetslösa Helsingforsbor.
I synnerhet är det viktigt att få den första arbetsplatsen för att den unga ska kunna börja arbetslivet.
– Det är viktigt att unga erbjuds arbetsplatser där de kan visa sin förmåga, samla värdefull arbetserfarenhet och få foten mellan dörren till arbetslivet. Ungdomsarbetslösheten måste avbrytas för att vi inte förlorar potentialen av kunniga och innovativa unga, konstaterar Sazonov.