I Håkansviksparkens norra del byggs en grönskande helhet, som fungerar som motvikt till den södra delen, som har fler aktivitetsmöjligheter. Håkansviksparken är en helt ny park i Kronbergsstranden, som byggs på en gammal grusplan.
Hela parken väntas bli klar 2026.
I den norra delen kommer det att finnas olika platser där man kan tillbringa tid, som solstolar att vila i, bord och bänkar. Vid parkens norra kant installeras parkbelysning längs de stigar som byggts tidigare. Enligt önskemål från de boende byggs också en hundtoalett.
Arbetet inleddes med jordbearbetning och transport av återvunnen jord till parken i oktober. Själva byggandet av parken kommer att påbörjas under våren 2026. Marknivån i den färdiga parken kommer att höjas från den nuvarande nivån. En del av parkens västra kant byggs senare, när fastigheterna intill blir klara.
Entreprenören är Helsingfors stads affärsverk för byggtjänster Stara.
Ätbar trädgård och blommande gräsmatta
Parkens växtlighet delas in i mer skötta områden som gräsmattor och perennplanteringar och mer naturenliga områden som ängar och skogsdungar. De öppna områdena kommer huvudsakligen att vara ängar, men ett litet område görs till gräsmatta som man kan vistas på.
I området med den ätbara trädgården och de blommande träden skapas en blommande gräsmatta, som imiterar artrikedomen på en förvildad gräsmatta. I den ätbara trädgården planteras bland annat olika typer av körsbär, vinbär, blåtry, fläder och krusbär.
I parken planteras träd, buskar, perenner, lökväxter samt traditionella trädgårdsväxter som bärbuskar och körsbärsträd. I valet av växtarter betonas mångfald. Den globala uppvärmningen och pollinatörer har beaktats i valet av växtarter. Som ett resultat av det får parken planteringar av många olika arter.
Metoder för cirkulär ekonomi tillämpas
I byggandet av parken används överskottsjord från andra byggprojekt i närområdet, och för gräsmattorna, ängarna och det naturenliga området används återvunnet växtunderlag. Detta kommer att minska koldioxidavtrycket från byggandet avsevärt, samtidigt som levande jord med mikroorganismer, fröbanker och mikroorganismer förs in i parken. För att berika beståndet av mikroorganismer förs också murkna träd in i parken. Återvunna naturstenar används som gångstenar och vistelseplatser.
En ny park på mer än en hektar
Sammanlagt kommer Håkansviksparken att bli en hektar stor, och Håkansviksgatan delar den i två helheter. Parken avgränsas i söder av Stansviks strandgata och i norr av Skärgårdsflottsgatan.
Lekparken invigdes söndagen den 2 november
Lekparken i Håkansviksparkens södra del invigdes söndagen den 2 november kl. 10. Parken invigdes av Reetta Vanhanen, biträdande borgmästare med ansvar för fostran och utbildning. Evenemanget ordnades av invånarföreningen i Kronbergsstranden.
Lekparken har utrustning för barn i alla åldrar. Lekparken får utrymmen inomhus i allaktivitetshuset Helmi som byggs i kvarteret intill. Byggnaden kommer också att inrymma en skola, ett daghem och ungdomslokaler. Byggnaden väntas stå klar till hösten 2027.
Små naturlekplatser öppnas senare
Man har lyckats minska koldioxidavtrycket av bygget bland annat genom att använda återvunna stenar och plattor och överskottsjord från andra byggplatser. En del av lekredskapen är tillverkade av plastskräp som samlats in från haven.
I anslutning till de inhägnade lekplatserna finns små naturlekplatser, där växtligheten först får växa till sig och bli starkare bakom trästaket. De kan öppnas för lek om ett par år, när plantorna har slagit rot och blivit så starka att de klarar att hanteras av små naturforskare.
Parkens ängar och gräsmattor kommer också att hållas inhägnade en tid, så att växterna kan komma igång med att växa. I den södra delen finns en liten kulle där man sått en torräng. Under den första vintern bör man inte ännu åka pulka på kullen, eftersom de nysådda ängsväxterna då kan trampas ner och jorden trampas ihop.