Bekämpa invasiva arter med ett mobilspel – och tjäna pengar

I Helsingfors kan man igen i sommar tjäna arvoden genom att rensa bort skadliga jättebalsaminer och lupiner med hjälp av mobilspelet Crowdsorsa. Vem som helst kan delta i bekämpningen genom att ladda ner appen i sin egen smarttelefon och gå ut i naturen. Totalt 13 000 euro delas ut i arvoden till dem som deltar i spelet.
Lupiner.
Bekämpningen av lupin inleds i slutet av maj. Bild: Matti Miinalainen

Massbekämpningen av invasiva arter inleds i maj. Det är viktigt att bekämpa invasiva arter eftersom de tränger undan ursprungliga arter, minskar den biologiska mångfalden och kan orsaka betydande kostnader för miljövården.

De arter som ska bekämpas under denna vegetationsperiod är jättebalsamin och lupin. Bekämpningen av lupin inleds i slutet av maj och bekämpningen av jättebalsamin i mitten av juni. I synnerhet uppmuntras man att bekämpa jättebalsamin med större arvoden än vanligt. Arbetet börjas i god tid innan växternas frösättningsfas för att bekämpningen ska vara så effektiv som möjligt.

– Helsingfors har använt Corwdsorsa sedan 2024 och haft goda erfarenheter av appen hittills. Massbekämpningen av invasiva arter är mycket effektiv. I synnerhet unga har blivit intresserade av att bekämpa invasiva arter med hjälp av spelet. En viktig utvecklingsåtgärd är att rikta bekämpningen till objekt där bekämpning utförts under tidigare år, eftersom det är viktigt att invasiva arter bekämpas flera gånger och kontinuerligt, konstaterar Armi Koskela, projektchef på Helsingfors stad.

Den uppdaterade applikationen gör bekämpningen ännu effektivare

Spelaren söker efter invasiva växtarter i spelområdet på kartan i appen. Det är viktigt att identifiera växternas blad i synnerhet i början av sommaren när vegetationsperioden börjar, eftersom de färgglada blommorna uppstår först senare under sommaren. Du hittar detaljerade anvisningar för bekämpningen i appen samt på Crowdsorsas webbplats.

Mobilspelet har utvecklats på basis av responsen så att det är mer användarvänligt än tidigare. I sommar finns det i appen exempelvis en separat uppgift för båda växtarterna. Bekämpningen styrs nu mer än tidigare till områden där bekämpning tidigare gjorts för att effektivisera bekämpningen.

Anvisningarna har förbättrats med visuella element och man tar i bruk bland annat tydliga bildkort. Varje uppgift innehåller en kort testenkät genom vilken man säkerställer att användaren identifierar arterna och känner till de grundläggande principerna för bekämpningen. Användaren kan göra testenkäten genast när den lokala uppgiften har publicerats i appen.

– I fjol rensade de som deltog i bekämpningsuppgifterna i Finland bort invasiva arter i ett område på över 2,8 miljoner kvadratmeter. Det är ett fantastiskt resultat. Jag tror att vi kan sätta ett nytt rekord igen i sommar, säger Toni Paju, verkställande direktör för Crowdsorsa.

Totalt 13 000 euro i arvoden delas ut

I sommar delas totalt 13 000 euro ut i arvoden till dem som deltar i spelet i Helsingfors. Spelarna kan tjäna upp till 20 euro i timmen. Arvodet räknas automatiskt på basis av förekomstens areal, täthet och art. Du kan också hitta bonusområden på den lokala spelkartan där du får en större ersättning för bekämpningen.

Du kan spela fram till slutet av augusti eller så länge det finns kvar av arvodesbudgeten, och du kan följa bekämpningen i applikationen.

Crowdsorsa är ett internationellt prisbelönt startup-företag från Tammerfors vars mobilspel har använts till förmån för miljön redan i sju länder.