Sataman perintö näkyy yhä Jätkäsaaren vanhoissa rakennuksissa

Länsi­satamaan rakennettiin nimekkäiden arkkitehtien suunnittelemia tiilirakennuksia sata vuotta sitten.

Julkaistu
Huutokonttori Jätkäsaaressa
Kuva: Pipsa Sinkko-Westerholm

Huutokonttori on nimensä veroinen.

”Mäkinen, Koskinen, Laine…”

Näin kuului työnjohtajan huuto Länsisataman Huutokonttorissa 1940-luvun alussa. Kello oli seitsemän maanantaiaamulla ja paikalla jaettiin päivän työt. Satamaan oli saapunut höyrylaiva, jonka ruumasta piti purkaa lasti koksia eli polttohiiltä. Myöhemmin päivällä saapuisi laivalasti jauhoja ja sokeria, ja lastaustyö hoidettaisiin suurimmaksi osaksi hartiavoimin. 

Miesten lisäksi Huutokonttorilla näkyi pari naistakin, jotka harmikseen jäivät tänään ilman töitä. Kirosanat lentelivät.

Kuvaus on saanut innoituksensa Tytti Steelin vuoden 2013 väitöskirjatutkimuksesta Risteäviä eroja sataman arjessa, joka tutkii satama-ahtaajien, miesten ja naisten, työoloja. Tutkimuksessa kerrotaan myös Länsisataman oloista 1940-luvulta alkaen.

Tänään Huutokonttori Välimerenkadun ja Tyynenmerenkadun kulmassa on yksi muutamasta, jäljellä olevasta vanhasta rakennuksesta koko Jätkäsaaressa. 

Arkkitehti Lars Sonck
Arkkitehti Lars Sonck suunnitteli monia taloja Helsinkiin. Kuva: C.P. Dyrendahl/Museovirasto

Satamatoimintojen ja asuinalueen kehittymisen myötä Jätkäsaaresta on purettu lähes kaikki vanhat rakennukset. Purkutyöt ovat käynnissä edelleen. Tänä vuonna puretaan loppuun 1970-luvulla rakennettu maamerkki Bunkkeri ja viime vuonna purettiin 1940-luvulla rakennettu L4-makasiini eli T1-terminaali.

Länsisatamaan tiilitaloja varasto- ja huoltotoimintaan alettiin rakentaa sataman kasvaessa 1920- ja 1930-luvuilla.

Satamatoiminta oli alkanut Länsisatamassa 1910-luvulla, kun Helsingin edustan saaret Busholmen (Jätkäsaari) ja Sandholmen (Hietasaari) yhdistettiin maatäytöillä ja kiinnitettiin sillalla kantakaupunkiin.

Tavarajuna Länsisatamaan alkoi kulkea vuonna 1916. Seuraavalla vuosikymmenellä pienet saaret Uttern (Saukko) ja Uttergrund (Saukonkari) liitettiin maatäytöillä alueeseen.

Uusien tiilirakennusten suunnittelijoina toimi nimekkäitä arkkitehtejä, kuten ”Helsingin lippakioskien isä” Gunnar Taucher sekä monia merkittäviä rakennuksia Helsinkiinkin suunnitellut Lars Sonck.

L3-makasiini Tyynenmerenkadulla Jätkäsaaressa.
L3-makasiini Tyynenmerenkadulla on alueen vanhin rakennus, vuodelta 1924. Kuva: Pipsa Sinkko-Westerholm

Sonckin makasiinit eli satamavarastot L3 ja L2 rakennettiin Jätkäsaaren itärannalle eli kaupungin puolelle 1920–1930-luvuilla. Tänään molemmat rakennukset ovat suojeltu asemakaavassa. Tyynenmerenkadulla sijaitseva vuonna 1935 valmistunut makasiini L2 toimii hotelli Clarionin kongressikeskuksena. Rakennuksen ja tontin omistaa norjalainen Petter Stordalen Strawberry-yhtiöineen.

Viereinen L3-makasiini valmistui vuonna 1924 ja on Jätkäsaaren vanhin rakennus. Vuonna 2018 tyhjilleen jääneessä tiilimakasiinissa jaettiin viimeksi koronarokotuksia 2020-luvun alussa.

Rakennuksen omistaja Helsingin kaupunki on yrittänyt löytää rakennukselle ostajaa pitkään. Vuonna 2022 rakennuksen ja tontin kehittämisvaraus myönnettiin kilpailun kautta kiinteistösijoitusyhtiö Cobbleyard Real Estate Oy:lle.

Varaus oli voimassa vuoden 2025 loppuun, mutta raukesi, sillä yhtiö ei löytänyt paikalle ostajaa. Rakennuksen tulevaisuus on edelleen auki.

L2-makasiini ja Clarion-hotelli Jätkäsaaressa.
L2-makasiini on nykyään osa Clarion-hotellia. Hotellirakennus näkyy taustalla. Kuva: Pipsa Sinkko-Westerholm

Tämän vuoden helmikuussa L3-makasiiniin muutti vuokralle työkalu- ja tarvikealalla toimiva Würth Oy.
Vuosikymmenet Würth majaili toisessa Sonckin suunnittelemassa talossa eli ”Sonckin talossa” Laivapojanaukiolla. Tuo vuonna 1930 rakennettu tiilitalo toimi aikoinaan sataman hallintorakennuksena. Nyt suojeltu rakennus on menossa myyntiin kaupungin linjauksen mukaisesti luopua sille tarpeettomista rakennuksista.

Sonckin talon edustalla on Helsingin pienin suojeltu rakennus eli 1930-luvulla sataman työntekijöille rakennettu betoninen puhelinkoppi.

Jätkäsaaren vanhoihin säilyneisiin rakennuksiin kuuluu myös Ruoholahden nuorisotalo. Se rakennettiin 1940-luvulla sataman varasto- ja huoltotiloiksi.

Nuorisotalon takana olevat kalliot olivat aikoinaan Jätkäsaaren rantakallioita. Kallioissa on sadan vuoden takaa edelleen näkyvissä vanhoja rautaisia laivojen kiinnitysrenkaita.

Ruoholahden nuorisotalo Koralli
Ruoholahden nuorisotalo Koralli sijaitsee Jätkäsaaressa Messitytönkadulla. Kuva: Pipsa Sinkko-Westerholm

Taucherin suunnittelemista rakennuksista Jätkäsaaressa on enää jäljellä vuonna 1937 rakennettu Huutokonttori, jota laajennettiin vuonna 1955. 

Siellä huudettiin päivittäin laivan lastaajia töihin vielä 1980-luvun alussa. Rakennuksessa oli työntekijöiden sosiaalitiloja, kuten pesualtaita ja ruokala. Huutotoiminnan loputtua ja ennen sataman siirtymistä Vuosaareen vuonna 2008 rakennus toimi sataman huoltorakennuksena.

Nykyisin Huutokonttorin kaksikerroksisessa osassa sijaitsee baari sekä Jätkäsaaren kirjasto ja infokeskus. Kolmikerroksisessa laajennusosassa sijaitsee Jätkäsaaren pelastusasema, missä toimii Helsingin Pelastuskoulu ja pelastustoimen kärki- ja ensihoitoyksiköt.

Toinen Taucherin suunnittelema rakennus oli T1-terminaalina toiminut varasto L4. Verkkokauppa.com:ia vastapäätä rannassa sijainnut punatiilirakennus valmistui vuonna 1941 ja purettiin vuonna 2025. Se oli suojeltu osayleiskaavassa, mutta ei asemakaavassa. Paikalle rakennetaan 2030-luvulla uusi terminaalirakennus Merikeskus liiketiloineen ja palveluineen. Rakennuksen alakerrasta tulee lähtemään ajoreitti Länsiväylälle päätyvälle satamatunnelille.

Historiallisista kuvista näkyy, kuinka sataman alueella sijaitsi vielä vuonna 2008 kymmeniä puu- ja tiilirakennuksia, halleja ja varastoja. Nyt niistä on jäljellä enää muutama. Vanhojen rakennusten purkamisen myötä Jätkäsaari muuttuu peruuttamattomasti. Aikakausien kerroksellisuus katoaa ja samalla menetetään elävää historiaamme. Siksi viimeisten jäljellä olevien vanhojen rakennusten säilyttäminen on erityisen tärkeää.

Ilmakuva Jätkäsaaresta 1980-luvulla.
Jätkäsaari 1980-luvulla. Junaraiteet olivat aktiivisessa käytössä. Kuvan alalaidassa on Huutokonttori ja sen viereinen Jätkäsaaren pelastusasema. Sonckin talo sekä kuvanottohetkellä valkoinen Ruoholahden nuorisotalo näkyvät kuvassa myös. Kuva: Scan-foto/Helsingin kaupunginmuseo

Jätkäsaaren ja Ruoholahden vanhat rakennukset

  • Huutokonttori, rakennusvuosi 1937, Arkkitehti Gunnar Taucher, Laajennusosa 1955 Arkkitehdit A. Hytönen & R.-V. Luukkonen, Välimerenkatu 2
  • L2-makasiini, satamavarasto, arkkitehti Lars Sonck, rakennusvuosi 1935, Tyynenmerenkatu 2
  • L3-makasiini, satamavarasto, arkkitehti Lars Sonck, rakennusvuosi 1924, Tyynenmerenkatu 6
  • Sonckin talo, sataman hallintorakennus, entinen Würthin talo, arkkitehti Lars Sonck, rakennusvuosi 1930, Laivapojanaukio 2
  • Puhelinkoppi, 1930-luvulta, Laivapojanaukio 2
  • Ruoholahden Nuorisotalo, entinen sataman hallintorakennus, rakennettu 1940-luvulla, Messitytönkatu 4

Purettuja rakennuksia

  • L1-makasiini, Tyynenmerenkatu 1
  • L4 eli T1 Terminaali, arkkitehti Gunnar Taucher, rakennettu 1941, purettu 2025, Tyynenmerenkatu 8
  • L5, L6 Länsiterminaalin alueella
  • L7-makasiini, Ahdinallas, purettu vuonna 2009
  • Bunkkeri, tullivarasto, rakennusvuosi 1972, purettu 2026, Arkkitehti Risto-Veikko Luukkonen, Länsisatamankuja 1
Sonckin talo ja puhelinkoppi Jätkäsaaressa.
Sonckin talo ja puhelinkoppi Laivapojanaukiolla Välimerenkadun varrella. Kuva: Pipsa Sinkko-Westerholm

Kirjoittaja: Pipsa Sinkko-Westerholm

Tämä artikkeli on tuotettu yhteistyössä Jätkäsaari-Ruoholahti-lehden kanssa.

Artikkelissa käytetyt lähteet:

Jätkäsaaren osayleiskaavan selostus 2004. Jätkäsaarenkallio ja Hietasaari Asemakaavan ja asemakaavan muutoksen selostus 2009.

Ahdinaltaan asemakaavan selostus 2019.

Helsingin Sataman verkkosivut osoitteessa portofhelsinki.fi

Jätkäsaari-seuran sivut osoitteessa kaupunginosat.fi/jatkasaari

Jukka Erävuori: Helsingin sataman ja satamahallinnon historia (Helsingin kaupunki, 1981)

Tytti Steel: Risteäviä eroja sataman arjessa (Unigrafia Helsinki 2013).

Suosituksia sinulle

Suosittelut luodaan automaattisesti sisältöjen perusteella.