
Sumuisesta säästä huolimatta Jätkäsaaren Hyvän tuulen fest veti paikalle arviolta 1500–2000 kävijää. Myös tapahtuman kumppaneita oli mukana ennätyksellinen määrä – yli 40. Festin järjestelyistä vastasi vapaaehtoisista koostuva tiimi, ja virallisena järjestäjänä toimi Jätkäsaari-seura.
Päivän aikana esiintyneet Mimi ja Kuku sekä Jätkäsaaren koulun oppilaat, Kaartin soittokunnan varusmiesbändi, Juurevat Pojat ja Jallukka All Stars solistinaan Heini Ikonen sekä paikallinen kuoro Kanavan Kaiku keräsivät lavan ääreen kaikenikäistä yleisöä.
Lapsille oli tarjolla myös paljon tekemistä: Jamkidsin muskariteltta, Hurjaruuthin pisteellä sirkustemppujen kokeilua sekä Helsingin Sataman toimipiste, jossa pääsi kokoamaan palapeliä, ottamaan leikkitatuointeja ja värittämään. Mukana menossa olivat myös Ville Viikinki ja Harri Hylje.
Ruoholahden nuorisotalo järjesti omaa ohjelmaa nuorille, ja Jätkäsaaren kirjaston suosittu senioreiden kortinpeluukerho kokoontui tapahtumassa – tietenkin korttia pelaten. Helsingin VPK puolestaan opetti eri-ikäisille kävijöille alkusammutuksen taitoja.
Jätkäsaaren pysäköinnin pisteeltä pääsi tutustumaan Rokkiparkin väestönsuojelutiloihin, mikä osoittautui yhdeksi tapahtuman suosikeista. Tänä vuonna tapahtumassa oli myös poikkeuksellisen laaja ruokatarjonta: mukana oli seitsemän ruokatoimijaa.
Aurinkokin pilkahti esiin juuri viimeisen esiintyjän aikaan ja kiteytti hyvin tapahtuman nimen mukaisen tunnelman.
Vapaaehtoiset mahdollistivat tapahtuman
Festin mahdollisti noin 10-henkinen vapaaehtoistiimi Jätkäsaaresta. Seuraavan tapahtuman suunnittelu alkaa heti alkuvuodesta, ja uusia vapaaehtoisia etsitään mukaan jo helmikuusta alkaen. Mukaan voi tulla joko yksittäisiin tehtäviin tai osallistumaan koko prosessiin aina tapahtumapäivään saakka.
– Jos vapaaehtoisia ei löydy, ei voida tapahtumaakaan järjestää, tiimistä muistutetaan.
Hyvän tuulen festin järjestämistä tukivat Helsingin kaupunki, Helsingin Satama, Supercell, MLL Ruoholahti–Jätkäsaari, Jätkäsaari–Ruoholahti-lehti, Jätkäsaaren peruskoulu ja Sokkeli Oy.