Helsingin ja Vantaan kaupungit parantavat yhteistyössä neljän lammen alueen virkistysmahdollisuuksia Jakomäessä ja Vaaralassa. Kolmesta lammesta koostuvat Vaaralanlammet sijaitsevat Vantaalla ja Rutikan lampi Helsingin puolella. Pohjavesilammet ovat syntyneet vuosikymmeniä sitten vanhoihin soramonttuihin lähelle Slåttmossenin luonnonsuojelualuetta. Lampien seudulla on myös ulkoilureittejä ja koira-aitaus.
Alueella parannetaan reittejä ja rakennetaan valmiuksia uimarannalle
Lampia on pitkään käytetty epävirallisina uimapaikkoina. Nyt alkavassa työmaassa parannetaan ulkoilumahdollisuuksia ja tehdään pohjatöitä tulevia uimarantoja varten. Rutikan lampi ja Vaaralanlampi ruopataan sekä niiden ranta-alueita muotoillaan. Kaksi lammista säilytetään luonnontilaisina.
Lisäksi Helsingin puolella rakennetaan puistoreittejä, valaistusta ja uimarannan huoltorakennusten maanalaiset infrarakenteet. Alueella tehdään kasvillisuus- ja maisemointitöitä, ja se saa myös uuden pysäköintialueen ja uusitun koira-aitauksen. Ensimmäisen vaiheen työt valmistuvat arviolta 31.7.2027.
Rakentamisen tieltä on poistettu aiemmin puita, joista osa on jäänyt alueelle lahopuiksi. Nykyistä puustoa säilytetään mahdollisimman paljon.
Vuonna 2028 Rutikan lammella on tarkoitus aloittaa uimarannan huoltorakennusten rakentaminen. Rakennuksiin tulee pukusuojia sekä wc-, suihku-, sosiaali- ja varastotiloja. Rannalle toteutetaan myös esteetön pääsy veden äärelle, ja suunnitteilla on mahdollinen talviuintilaituri. Vantaan uimarannan valmistumisaikataulu ei ole vielä tiedossa. Helsingissä virallinen uimaranta on tarkoitus ottaa käyttöön vuonna 2029.
Jakomäen koira-aitaus on kiinni työmaan ajan
Alueen koira-aitaus ja lammet ovat poissa käytöstä ainakin ensimmäisen rakennusvaiheen ajan. Lähimmät avoinna olevat koirapuistot ovat Heikinlaakson koira-aitaus (Nummitie 35) Helsingissä ja Rimapuisto (Maratontie 25b) Vantaalla. Molemmissa on aitaukset pienille ja isoille koirille.
Rakentaminen aiheuttaa jonkin verran haittaa alueella liikkumiseen. Jalankulkijoille ja pyöräilijöille pyritään järjestämään kiertoreitit. Mahdolliset reittimuutokset merkitään opastein. Työmaaliikenne kulkee pääasiassa Somerikkotien kautta.
Työmaalla tehdään ajoittain melua ja pölyä aiheuttavia töitä, kuten ruoppaus-, kaivu-, kuljetus- ja maarakennustöitä. Häiriötä aiheuttavat työvaiheet tehdään pääsääntöisesti arkisin klo 7–16. Poikkeavista työajoista tiedotetaan erikseen.