Kaupungin puhelinliittymissä ja puhelinvaihteessa on laaja häiriö ja puhelut eivät yhdisty tai katkeavat yllättäen. Vikaa selvitetään parhaillaan. Pahoittelemme häiriötä.

Tervetuloa Kalasataman asukastilaisuuteen 26. helmikuuta!

Kalasataman asukasyhdistys ja Helsingin kaupunki kutsuvat alueen asukkaat asukastilaisuuteen keskiviikkona 26. helmikuuta kello 18–20.
Pariskunta parvekkeella illalla.
Asukastilaisuudessa kerrotaan Kalasataman asuinalueen kehityksestä. Kuva: Juha Valkeajoki/ Sherpa

Tilaisuus järjestetään Kalasataman peruskoulun aulatilassa (Polariksenkatu 1). Luvassa on tietoa Kalasataman ajankohtaisista suunnittelu- ja rakentamishankkeista sekä muista alueen kehitykseen liittyvistä asioista.
Tilaisuuden avaa Kalasataman asukasyhdistyksen puheenjohtaja Markku Luoto.

Illan aikana kuullaan asiantuntijapuheenvuoroja muun muassa kaupungin eri toimialoilta:

  • Kalasataman rakentamisen yleiskatsaus: Tuomas Hakala, aluerakentamisen projektinjohtaja, Kaupunginkanslia
  • Asemakaavoituksen ajankohtaiset asiat: Matti Kaijansinkko, asemakaavoituksen tiimipäällikkö, Kaupunkiympäristön toimiala
  • Liikenne- ja katusuunnittelun hankkeet: Riikka Österlund, liikenneinsinööri, Kaupunkiympäristön toimiala
  • Hanasaaren voimalan tulevaisuus: Päivi Hietanen, projektinjohtaja, Kaupunkiympäristön toimiala
  • Suvilahden tapahtumat vuonna 2025: Katja Valpas, Kaapelitehdas
  • Kalasataman jätehuolto ja asiakastyytyväisyys: Riija Kontiola, asiakaspalvelupäällikkö, Kalasataman jätteen putkikeräys Oy
     

Esitysten jälkeen osallistujilla on mahdollisuus tavata asiantuntijoita ja keskustella muun muassa kaavoituksesta, rakentamisesta, julkisista palveluista, työmaalogistiikasta sekä alueellisten palvelu- ja jäteyhtiöiden toiminnasta.

Tilaisuus on avoin kaikille kiinnostuneille, eikä siihen tarvitse ilmoittautua etukäteen. Tervetuloa mukaan kuulemaan ja keskustelemaan Kalasataman ajankohtaisista asioista!