Uinti- ja liikuntakeskuksen hanke etenee kohti rakentamista
Varsinainen Bunkkeri-rakennus on jo purettu, ja kolmannen purkuvaiheen, eli kellarin purkamisen ja uudisrakennuksen valmistelevan osuuden arvioidaan valmistuvan kesällä 2026. Tämän jälkeen liikunta- ja uimahallin uudisrakentaminen voi alkaa vuoden 2026–2027 vaihteessa. Rakennuksen arvioitu valmistumisaika ajoittuu vuoteen 2029.
Saukonpaaden talviuintipaikan rakentaminen alkaa
Saukonpaadenrantaan on tulossa uusi konttisauna ja virallinen talviuintipaikka. Sauna- ja pukuhuonetilojen toteuttajaksi ja toimijaksi on valittu kilpailutuksen kautta Löylykontti Oy, joka on vuokraamassa kaupungilta maa-alueen toimintaa varten.
Kaupunki rakentaa alueelle laiturit ja aallonvaimentimet sekä tarvittavat tekniset liitännät operointia varten. Rakentamisen arvioidaan käynnistyvän touko-kesäkuussa 2026. Hanke toteutetaan osana OmaStadia, jonka kautta helsinkiläiset voivat itse ehdottaa ja äänestää asuinalueidensa kehittämishankkeita.
Katujen rakentaminen Melkinlaiturilla ja Saukonkanavan ympäristössä
Vuoden aikana etenevät useat laajat katu-urakat. Melkinlaiturin alueella kadut valmistuvat vähitellen, ja Saukonkanavan viereisellä saarialueella alkaa ensimmäisten katujen rakentaminen. Myös Ahdinaltaan reuna-alueen Valtamerilaiturin katu- ja rantarakenteiden rakentaminen käynnistyy.
Porkkalankadun parannustyöt jatkuvat välillä Länsisatamankatu–Länsiväylä, ja Selkämerenkadulla rakennetaan kunnallistekniikkaa ja uusia jalankulku- ja pyöräilyjärjestelyjä. Jätkäsaarenlaiturin uudistaminen etenee sataman läheisyydessä, ja Jätkäsaaren laiturin viereisellä Suezinkadun osuudella tehdään kadun rakentamistöitä, joissa uusitaan kunnallistekniikkaa ja rakenteita.
Lisäksi useita katuosuuksia viimeistellään, kun viereiset korttelit valmistuvat, esimerkiksi Laivapojanaukiolla, Tongankujalla sekä Naurunkadun ja Atlantinaukion ympäristössä. Myös Melkinlaiturin katuosuuksia päällystetään Atlantinkadun ja Naurunpuiston välillä. Atlantinaukiolle viimeistelytöiden yhteydessä valmistuu myös Litorinameren kalastajat -taideteoskokonaisuus, josta jo toinen osa on valmistunut jo aiemmin Madeiranaukiolle.
Rantarakenteiden työt jatkuvat
Rantarakenteita korjataan ja rakennetaan useassa kohteessa. Melkinlaiturin rantarakenteiden korjaus jatkuu, ja Saukonlaiturissa aloitetaan rantarakenteiden ja merialueen töitä sisältävä uusi urakka.
Ahdinaltaan alueella on tehty loivennustäyttöjä ja painopenkereitä, joiden avulla luodaan edellytyksiä tuleville rantapuistoille ja uimarannalle. Varsinainen rakentaminen voi alkaa vasta maaperän vakiinnuttua, arviolta noin kolmen vuoden kuluttua.
Puistojen suunnittelu etenee
Jätkäsaaren uusien puistojen suunnittelu jatkuu koko vuoden. Neptunuksenpuistossa edetään rakennussuunnitteluun, Tulimaanpuistossa laaditaan sekä puisto- että rakennussuunnitelmia ja Naurunpuistosta valmistellaan yksityiskohtaisia suunnitelmia.
Saukonnokan pienvenesataman ja kanava-alueen suunnittelu on käynnissä, mutta vaatii päätöksiä vesiluvista ennen toteutusta. Hyväntoivonpuiston eteläosan viimeistelyjä tehdään vielä vuoden 2026 aikana.
Satamatunnelin ja pikaraitiotien suunnittelu etenee
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi kokouksessaan 10. joulukuuta Jätkäsaaresta Länsiväylälle suunnitellun satamatunnelin mahdollistavan asemakaavan. Länsisataman satamatunnelin suunnittelua valmistellaan satamatunneliallianssissa. Allianssin kehitysvaihe käynnistyy alkuvuonna 2026, ja varsinainen suunnitteluvaihe alkaa kesällä. Tunnelin tavoitteena on tulevaisuudessa siirtää merkittävä osa raskaasta satamaliikenteestä pois Jätkäsaaren kaduilta.
Länsisataman pikaraitiotien suunnittelu jatkuu, ja sen hankesuunnitelma valmistuu alkuvuodesta 2026. Suunnittelussa tarkastellaan muun muassa Tyynenmerenkadun pysäkkialueiden pieniä muutoksia ja mahdollisia viherratkaisuja.
Rakentaminen näkyy arjessa
Vuonna 2026 Jätkäsaaressa rakennetaan runsaasti katu- ja rantarakenteita, viheralueita ja tehdään esirakentamista. Kiertotalouskorttelin rakentaminen alkaa Länsisatamankadun varrella, ja Keskuskorttelin suunnittelua jatketaan yhdessä Skanskan kanssa.
Rakennushankkeet voivat ajoittain aiheuttaa melua, työmaaliikennettä ja tilapäisiä liikennejärjestelyjä. Kaupunki kertoo hankkeiden etenemisestä ja vaikutuksista asukkaille sitä mukaa, kun aikataulut tarkentuvat.