Jokainen pääkaupunkiseudun ekaluokkalainen saa lahjaksi ikioman kirjan

Helmet-kirjastot antavat yhteistyössä kustantajien kanssa kaikille pääkaupunkiseudun ekaluokkalaisille kirjalahjan lukuvuonna 2025–2026. Ekaluokkalaiset saavat omakseen ikätasolleen sopivan ja laadukkaan kirjan. Samalla kaikki koulunsa aloittavat kutsutaan tutustumaan omaan lähikirjastoon.
Poika istuu vihreässä tuolissa ja lukee kirjaa kirjastossa
Ekaluokkalaiskampanja on merkittävä panostus pienten lukijoiden lukutaitoon. Kuva: Suvi-Tuuli Kankaanpää

Ekaluokkalaiskampanjan suomenkielinen kirjalahja on tänä vuonna Malin Klingenbergin kirjoittama ja Margareta Sandinin kuvittama Viima ja Kuris (Vim och Galonis), jonka Outi Menna on suomentanut kampanjaa varten. Kustantaja on Kustantamo S&S.

Tämänvuotisessa lahjakirjassa käsitellään kahden nahistelevan veljeksen, isoveli Paavon ja pikkuveli Paten välistä suhdetta. Veljesten äiti muistuttaa, että pienempinä he leikkivät sulassa sovussa ilman nahisteluja. Usein he leikkivät, että heillä oli supervoimia.  Silloin poikien mieliin palaavat mielikuvitushahmot, supervoimia omanneet Viima ja Kuris. Supervoimille tulee käyttöä tosielämässä, kun Pate pelastaa Paavon koviksen kynsistä ovelalla kikalla. Ja niin he ovat taas Viima ja Kuris, Kuris ja Viima, yhdessä niin kuin paperi ja liima.

Helsingin kirjastopalvelujen johtaja Katri Vänttinen kannustaa perheen yhteisiin lukuhetkiin.  

− Ääneen lukeminen on mainio tapa lasten ja aikuisten yhdessäoloon, ja yhteisten lukuhetkien myötä tarttuu myös lukemisen ilo. Erityisesti pienet lapset hyötyvät siitä, jos vanhemmat lukevat heille ääneen. Myös koululaisten kanssa voi lukea yhdessä, ja uskonkin, että tämän vuoden ekaluokkalaiskampanjakirja voi innostaa moniin mielenkiintoisiin keskusteluihin lasten ja aikuisten välillä, Vänttinen sanoo.

− Olen iloinen, että Schildts & Söderströms voi olla mukana tässä tärkeässä kampanjassa. Meidän on vaalittava lukutaitoa ja jos mahdollista myöskin tuettava lukemista kodeissa. On tärkeää ja ilahduttavaa, että ekaluokkalaiset saavat heti ensimmäisen kouluvuotensa aikana kokea, mitä lukeminen voi antaa. Suuri kiitos Helmet-kirjastoille, sanoo toimitusjohtaja Nils Saramo.

Omankielinen kirja myös äidinkieleltään ruotsinkielisille  

Helmet-kirjasto lahjoittaa myös ruotsinkielisille koulunsa aloittaville oman teoksen. Ruotsinkielinen kirja on tänä vuonna Marks nya granne, jonka on kirjoittanut ja kuvittanut Hanna Granlund. Kustantaja on Bonnier Carlsen.

Kuinka kirjalahjan saa?  

Helsingissä, Kauniaisissa ja Vantaalla kirjaston henkilökunta kutsuu ekaluokat opettajineen kirjastoon ja jakaa kirjalahjat luokkien kirjastovierailun yhteydessä. Espoossa lahjan saa luokan kirjastoon tekemän ekaluokkalaisvierailun yhteydessä tai käymällä lähikirjastossa ja näyttämällä opettajalta saatua kirjanmerkkiä.  

Äänikirja lukemisesteisille    

Saavutettavuuskirjasto Celian kirjoja voivat käyttää kaikki, joille tavallisen kirjan lukeminen on lukivaikeuden, sairauden, vamman tai vastaavan syyn vuoksi vaikeaa. Celia tuottaa saavutettavat äänikirjat ja pistekirjat suomen- ja ruotsinkielisistä ekaluokkalaiskampanjakirjoista. Kirjat saadakseen lapsella täytyy olla tunnukset Celian verkkopalveluun. Tunnukset palveluun voi saada koulun kautta tai kirjastosta.