Ihmisoikeuksien päivänä keskustellaan vammaisuudesta ja ihmisyydestä

Kansainvälisenä ihmisoikeuksien päivänä 10. joulukuuta sukelletaan ihmisyyden teemoihin Suuri valhe vammaisuudesta -teoksen kirjoittajien Riikka Leinosen ja Sofia Tawastin kanssa. Helsingin kaupunki järjestää kaikille avoimen keskustelutilaisuuden, jossa nostetaan esille näkökulmia vammaisuudesta, ihmisyydestä, yhdenvertaisuudesta ja yhteiskunnan rakenteista. Tilaisuutta voi seurata myös Helsinki-kanavalla.
Sofia Tawast ja Riikka Leinonen.
Kuva: Otto Virtanen / Tammi

Tapahtumassa keskustellaan Riikka Leinosen ja Sofia Tawastin tieto-Finlandialla 2024 palkitun teoksen Suuri valhe vammaisuudesta herättämistä ajatuksista – vammaisuudesta, yhdenvertaisuudesta, yhteiskunnan rakenteista ja siitä, mitä ihmisyys tänä päivänä merkitsee.

–    Vammaisuuden kauhistelu perustuu pitkälti siihen lääketieteellisen mallin korostamaan ajatukseen, että vammaisuus on vika ihmisen kehossa, mutta vammaisuutta voi lähestyä myös aivan toisin, kirjan kirjoittajat sanovat.

Kaikille avoin ja maksuton tapahtuma järjestetään Helsingin kaupungintalolla 10. joulukuuta kello 9.30-12. Tapahtuma striimataan Helsinki-kanavalle. Tapahtumassa on suomenkielinen viittomakielen tulkkaus. Ilmoittaudu tapahtumaan kaupungintalolle 2.12. mennessä.
Ilmoittaudu tapahtumaan(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)

Tilaisuudessa MC Zen esittää lyyristä ja energistä suomenkielistä räppiä. Hänen sanoituksensa ovat monimuotoista verbaalista ilotulitusta sisältäen viittauksia muun muassa filosofiaan, vähemmistöteemoihin ja urbaaniin kulttuuriin. MC Zen on viime vuosina esiintynyt aktiivisesti niin katumuusikkona Helsingin keskustassa kuin eri tapahtumissakin.

Tilaisuuden ohjelma

9.30-09.45 Aamukahvi (sämpylä ja hedelmiä)
•    Helsingin vammaisneuvosto esittäytyy ständillä

9.45-10.10 Aloitussanat ja Vammaisneuvoston esteettömyys ja saavutettavuustunnustuksen jakaminen
•    Käytännön asiat, Tuija Mustajärvi ja Tiina Lappalainen, Helsingin kaupunki
•    Tervetuliaispuheenvuoro, Maija Karhunen, taide- ja kulttuurialan freelancer ja Helsingin kaupunginvaltuutettu

10.10-11.25 Keskustelu: Suuri valhe vammaisuudesta
•    Suuri valhe vammaisuudesta -kirjan kirjoittajia Riikka Leinosta ja Sofia Tawastia jututtaa useampi vaihtuva keskustelija
•    Yleisölle tarjotaan keskustelun kuluessa mahdollisuus kysymyksiin ja kommentteihin.

11.25-11.35 MC Zen esiintyy

11.35-11.45 Yhteenvetoa ja loppusanat

Suosituksia sinulle

Suosittelut luodaan automaattisesti sisältöjen perusteella.