Kirjastoissa, museoissa ja kulttuurikeskuksissa askarrellaan kauden hienoimmat joulukortit
Olitpa ensikertalainen tai kokenut askartelija, joulun aikaan on monia mahdollisuuksia päästää luovuus valloilleen. Kirjastoissa ja kulttuurikeskuksissa järjestetään erilaisia joulupajoja, joissa voi askarrella koristeita ja kortteja omin käsin.
Joulukortteja pääsee taittelemaan kirjomalla kauniita jouluisia kuvioita Stadin yhteisötalon torstai-illoissa 11.12. asti. Pasilan kirjastossa joulukortteja askarrellaan kierrätysmateriaaleista keskiviikkona 3.12. klo 18-20 ja Kannelmäen kirjastossa on 4.12. luvassa Itsenäisyyspäivän askartelua. Kanneltalossa askarrellaan joulukortteja ohjatusti 8.12. klo 12.30-15.30.
Stadin yhteisötalon omassa joulukalenterissa on erilaista työpajaa ja talvista retkeä pitkin joulua. 3.12. solmuillaan makramee-tuikkukippopajassa klo 12-14 ja 4.12. on luvassa glögiretki Pihlajamäen ostarin joulukuuselle klo 12.
Varaslähtö jouluun koko perheelle suunnatuissa tapahtumissa
Varaslähdön jouluun voi ottaa jo 3.12. Munkkiniemen kirjaston lasten joulutapahtumassa, jossa pääsee nauttimaan Teatteri Tuomikon Suuri jouluseikkailu -nukketeatteriesityksestä klo 16-19. Keskustakirjasto Oodi täytyy ilosta ja elämyksistä itsenäisyyspäivänä 6.12., kun koko talo muuttuu lasten omaksi juhlapaikaksi. Kirjastossa voi nauttia niin musiikista, sirkuksesta, taiteesta kuin temppuilusta.
Talviseen tunnelmaan virittäydytään myös ulkotapahtumissa. Lauantaina 13.12. Lucia-neito tuo kynttilöillään valoa pimeyteen. Uusi Lucia kruunataan Tuomiokirkossa klo 17, jonka jälkeen perinteinen Lucia-kulkue lähtee liikkeelle Senaatintorilta klo 18. Seurasaaren Joulupolku on suosittu koko perheelle suunnattu tapahtuma, joka tarjoaa elämyksiä ja kurkistuksia joulun perinteisiin sunnuntaina 14.12. klo 12–17.