
Empirearkkitehtuuri on Helsingin kaupunkikuvan ydin. Arkkitehti Carl Ludvig Engelin (1778–1840) 1800-luvun alussa suunnittelemat julkiset rakennukset ovat lujittaneet asemansa Helsingin tunnetuimpina ja pysyvimpinä symboleina, ja hänen työnsä käsitti ainutlaatuisella tavalla kokonaisen pääkaupungin suunnittelun ja rakentamisen.
Helsingin historiallinen ydin luotiin Carl Ludvig Engelin johtamassa pääkaupungin rakennustyössä 1800-luvun alkupuolella, ja nämä empirekauden julkiset rakennukset ja kaupunkirakenne ovat säilyneet eheinä ja todistusvoimaisina ilmentyminä muotoutumassa olleen kansakunnan historiasta. Ne ovat perusta, jonka varaan kaupungin myöhemmät kerrostumat ovat rakentuneet.
Empire – Kiven ja valon Helsinki esittelee empirekauden rakennusperintöä ilmiöiden, arkkitehtuurin ja ympäristön näkökulmista. Se tarjoaa asiantuntevan ja perehtyneen kokonaiskuvan empirekauden kaupunkirakentamisesta. Kirjan runsas kuvitus ohjaa lukijaa kohdistamaan katseensa empiren rikkaaseen muotokieleen.
Teoksen kirjoittaja, arkkitehti Mikko Lindqvist, työskentelee Helsingin kaupunginmuseossa helsinkiläisen rakennussuojelun ja kulttuuriympäristön asiantuntijatehtävissä. Hän on opettanut Helsingin yliopiston avoimessa yliopistossa arkkitehtuurin historiaa sekä työssään tutkinut ja kirjoittanut Helsingin historiallisista kerrostumista.
Arkkitehtuurimuseon Petteri Kummala haastattelee Mikko Lindqvistiä Helsingin Kirjamessuilla lauantaina 25. lokakuuta klo 17.30–18 Arabia-lavalla.
Lisäksi Helsingin kaupunginmuseo järjestää omat kirjajulkkarit torstaina 6. marraskuuta klo 17–18.30. Kirjasta ovat kertomassa sen tekijät arkkitehti Mikko Lindqvist ja valokuvaaja Yehia Eweis. Keskustelua johdattelee tutkimuspäällikkö Minna Sarantola-Weiss. Tapahtumaan on vapaa pääsy ja livelähetystä voi seurata myös Helsingin kaupunginmuseon Youtube-kanavalla.
Kirja ja sen inspiroima vuosikalenteri 2026 sekä Senaatintorin pahvirakennussarja ovat myytävänä museokaupassa – vinkkinä vaikka isänpäiväksi!