Hyvinvointi-innovaatioita lapsille ja nuorille
Miten lasten ja nuorten liikkumista ja hyvinvointia voisi edistää kaupungissa? Innovaatiohaasteen voittaneet yritykset testasivat Malminkartanossa ratkaisuja, jotka kannustivat liikkumaan lähiluonnossa, skeittaamaan, osallistumaan yhteisölliseen lähiliikuntaan ja pelillistämään kaupunkitilaa.
– Olemme ajatelleet ”aikuisten aivoilla”, ja nyt näiden oppien pohjalta hioimme tarjontaamme kohderyhmälle sopivammaksi. Tämä on ollut yritykselle helppo tapa päästä kokeilemaan uusia ideoita, kertoo Blokgardenin Tuomas Ilander.
Kokeilut toteutettiin osana Euroopan unionin osarahoittamaa KauKo-hanketta. Työ jatkuu Urban Wellbeing Lab -hankkeessa, joka yhdistää datan, innovaatiot ja kaupunkiympäristön. Yritykset voivat kehittää ja testata hyvinvointiratkaisujaan, ja kaupunkilaiset saavat käyttöönsä työkaluja arjen hyvinvoinnin parantamiseen.
Tutustu
lapsia ja nuoria aktivoivaan kokeiluun(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)
sekä
Urban Wellbeing Labiin(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)
Ihmisvirtojen ymmärtämistä lentokentällä
Helsinki-Vantaan lentoasemalla kokeiltiin teknologiaa, joka mittaa lähtöselvitysaulan asiakasvirtoja reaaliaikaisesti ja anonyymisti. Data auttaa parantamaan asiakaskokemusta, tilojen käyttöä ja huoltotarpeiden ennakointia. Kokeilun taustalla on laaja innovaatioyhteistyö.
– Nyt voidaan mitata, miten ihmiset ihan oikeasti käyttäytyvät ja kulkevat. Tämä tieto voidaan viedä takaisin tilojen suunnitteluun. Kokeilun oppeja voitaisiin hyödyntää jatkossa Helsingissä myös muiden ruuhkaisten ympäristöjen suunnittelussa tai esimerkiksi tapahtumien hallinnassa, kertoo Osmo Mattila Business Helsingistä.
Tutustu
lentokenttäkokeiluun(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)
Rakentamisen kiertotaloudessa kansainvälisen yhteistyön tuulet puhaltavat
Helsingin kaupunkistrategiassa 2025–2029 linjataan, että rakentamisen kiertotalouden edistäminen on osa kaupungin elinkeinopoliittisia painopisteitä. Strategia korostaa rakentamisen kiertotalouden roolia kestävässä kaupunkikehityksessä ja alleviivaa, että kaupungin tulee toimia edelläkävijänä kiertotaloutta tukevien rakentamisen ratkaisujen vauhdittamisessa.
Helsingin kiertotalousklusteri tutustui Belgiassa paikallisiin edistyksellisiin ratkaisuihin, joissa toistui innovatiivinen ajattelu ja rohkea toteutus. Belgiassa on myös paljon vanhaa rakennuskantaa ja perinne myydä vanhoja rakennusosia uudelleenkäyttöä varten. Myös moderneja uudelleenkäytettävien rakennusosien varasto- ja markkinapaikkoja on syntynyt jo useita.
– Kiertotalous perustuu vahvasti yhteistyöhön, ja usein oma ajattelu avartuu, kun näkee, miten asioita tehdään muualla, pohtii Lari Sirén, Helsingin kiertotalouden klusteriohjelman projektipäällikkö.
Sekä Suomessa että Belgiassa sääntely seuraa kehityksen perässä: uuden innovatiivisen ratkaisun kehitys saattaa olla jo pitkällä, mutta sen toteuttamista estää joustavien toimintamallien puute. Helsingissä onnistumiset ovat syntyneet kaupungin kokeilualustaroolin ja yritysyhteistyön ansiosta.
Tutustu
kiertotalousklusterin toimintaan(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)
Sujuvampia solmukohtia joukkoliikenteeseen
Helsinki on mukana SOLMU-hankkeessa, joka keskittyy liikkumisen palveluiden yritystoiminnan kehittämiseen. Tavoitteena on löytää liikenteen solmukohdissa toteutettavia palveluja, jotka tekevät joukkoliikenteen käytöstä ja matkaketjuista houkuttelevampia sekä liikkumisesta tasa-arvoisempaa ja saavutettavampaa.
Yksi esimerkki hankkeen toiminnasta on Pasilan Mall of Triplassa sijaitseva SOLMU Showroom, jossa älyliikenteen ja kestävän liikkumisen alan toimijat voivat yhteiskehittämää uusia tuote- ja palveluinnovaatioita. Tilaan on jatkuva haku 31.3.2026 asti.
Tutustu
SOLMU Showroomiin(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)
Tule mukaan Testbed Helsingin toimintaan
Onko sinun yritykselläsi jokin innovatiivinen ratkaisu, jota haluaisit testata aidossa kaupunkiympäristössä oikeiden loppukäyttäjien kanssa? Kaipaatko ideoita tuotekehitykseen? Lue lisää toiminnastamme ja ehdota kokeilua Testbed Helsingin kotisivuilla.
Ehdota kokeilua (Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)(Linkki johtaa ulkoiseen palveluun)