
Päänäyttely: Designing Happiness
Helsinki Design Week -festivaalin sydämessä on kansainvälinen näyttely Designing Happiness eli Kuinka onnellisuus muotoillaan, jonka on koonnut kuraattori, tutkija ja opettaja Anniina Koivu. Näyttely kysyy, voiko onnellisuutta muotoilla.
Näyttelyssä nähdään teoksia muun muassa Eero Aarniolta, Erwan Bouroullecilta, Oiva Toikalta, Clara von Zweigbergkiltä sekä muilta kansainvälisiltä ja kotimaisilta huippusuunnittelijoilta. Näyttely on auki Suomitalossa Helsinki Design Weekin ajan 5.–14. syyskuuta.
Näyttelystä inspiroitunut Designing Happiness -symposium järjestetään yhteistyössä Helsingin kaupungin kanssa 12. syyskuuta. Lisäksi kaupunki jakaa tänäkin vuonna yhdessä Helsinki Design Weekin kanssa Helsinki Design Award -tunnustuksen taholle tai toimijalle, joka on työllään muotoillut kaupunkielämää paremmaksi.

Päivittäistä ohjelmaa ja elämyksellisiä illanviettoja Juhlat-teemalla
Helsinki Design Week täyttää tänä vuonna 20 vuotta, ja festivaalin vuositeema on Juhlat. Päätapahtumapaikalle Suomitaloon rakentuu Juhlat-teemaa tulkitseva tilainstallaatio. Niin ikään 20-vuotisjuhlavuottaan viettävä ravintola Kuurna avaa Suomitalon ylimpään kerrokseen pop up -ravintolan.
Suomitalo tarjoaa joka päivä myös muotoilu- ja arkkitehtuuriteemaisia keskusteluja. Weekly Talks -keskustelusarjoissa puhututtavat uudet materiaalit, kaupungin kehittäminen ja monialainen luovuus. Muodin teemapäivänä 10. syyskuuta Fashion Community Helsinki järjestää salonkimuotinäytöksen ja Aalto-yliopiston muodin maisteriopiskelijat keskustelutilaisuuden.
Lisäksi viikon aikana lavalla kuullaan muun muassa arkkitehtitoimisto JKMM:n ja Kansallismuseon keskustelu lisärakentamisesta ja peruskorjauksesta sekä Toivola Festivaalin CIRCLE-illanvietto, jossa saman pöydän ääreen istuvat kuusi kiinnostavaa yhteiskunnallista ääntä puhumaan elämän suurista kysymyksistä kuten raha, rakkaus, valta, kauneus ja kestävä elämä.

Helsinki Design Weekiä juhlitaan ympäri kaupunkia
HDW:n klassikko, Design Market, järjestetään jälleen Kaapelitehtaalla 6.–7. syyskuuta. Lisäksi Kaapelitehtaalla on muun muassa Aalto-yliopiston ARTEFAKTI-lopputyönäyttely, työpajoja ja syntymäpäiväkakkukahvila juhlavuoden hengessä.
Kaapelitehtaalla järjestetään myös HDW Lasten Designviikko, jossa Skidit-kollektiivi järjestää koko perheelle suunnatun Skidit bileet! -installaatioelämyksen – jättikakkuineen ja strösseleineen.
Open Studios -tapahtuma avaa ovet kiinnostavimmille työhuoneille ja Design Diplomacy -keskustelusarja kutsuu kansainväliset muotoilijat suurlähettiläiden residensseihin. Supersuosittu PechaKucha Night valtaa tänä vuonna Vanhan Kirkon Suomitalon naapurissa 12. syyskuuta.
Osana Helsinki Design Weekiä avautuvat ovet myös kaupungin päätöksenteon ytimeen, kun festivaalikävijät kutsutaan tutustumaan Helsingin kaupungintalon ja historiallisen Bockin talon tiloihin, arkkitehtuuriin ja taiteeseen. 13. syyskuuta järjestettävässä tapahtumassa esitellään myös tänä vuonna 150-vuotisjuhlia viettävän Helsingin kaupunginvaltuuston historiaa ja päätöksentekoa.
Lisäksi Helsinki Design Weekin aikana julkaistaan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailun voittaja.