
Vattuniemen keskuksen asemakaava sai lainvoiman 30. huhtikuuta 2025. Kaavaratkaisu mahdollistaa useiden yksityisomistuksessa olevien tonttien kehittämisen sekä uuden keskusaukion ja viihtyisien julkisten alueiden rakentamisen. Tavoitteena on luoda Vattuniemeen identiteetiltään nykyistä vahvempi keskusta ja parantaa alueen julkista kaupunkitilaa esimerkiksi Itälahdenkadun, Melkonkadun ja Heikkilänaukion osalta.
Uudistuksen myötä alueelle on tulossa koteja noin 3 100 uudelle asukkaalle sekä toimitiloja jopa 2 400 työpaikalle.Vattuniemen täydennysrakentaminen ei edellytä viheralueiden pienentämistä.
Ensimmäiset purkutyöt käynnistyvät alueella syksyn 2025 aikana, ja uusien asuinrakennusten rakentaminen on tavoitteena aloittaa kesällä 2026. Kaupungin kadunrakennusurakan on määrä käynnistyä vuoden 2027 aikana.
Rakentamisen kiertotalous näkyy käytännössä
Vattuniemen kehityksessä korostuu rakentamisen kiertotalous. Alue on toiminut jo asemakaavoitusvaiheessa kiertotalouden pilottikohteena, jossa on haettu uudenlaisia, resurssiviisaita ratkaisuja muun muassa kaupungin innovaatiohaasteen avulla.
Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että alueelta purettavien rakennusten osia on tavoitteena hyödyntää uusien rakennusten materiaalina – mieluiten sellaisenaan, ilman raskasta jalostamista. Uusi kaava luo edellytykset kokeilla ja toteuttaa kiertotaloutta laajassa mittakaavassa.
Sirpaleisesta alueesta kokonaisuus
Asemakaavaa on valmisteltu usealle eri tontille samanaikaisesti. Tavoitteena on ollut rakentaa alueesta yhtenäinen ja toimiva kokonaisuus, vaikka omistuspohja on ollut moninainen. Uusi asemakaava tarjoaa mahdollisuuden luoda selkeämpi ja houkuttelevampi keskus Lauttasaaren eteläosaan. Rakentaminen sovitetaan Vattuniemen kaupunkikuvaan.
Kehitys vahvistaa Lauttasaaren asemaa modernina merellisenä kaupunginosana, jossa asuminen, palvelut ja työpaikat muodostavat kestävän ja elinvoimaisen yhdistelmän.