Pormestari Daniel Sazonov avasi tilaisuuden, jonka tarkoituksena oli avata kaupunkiyhteistä keskustelua uskonnollisten yhteisöjen suuntaan.
– Uskonnolliset yhteisöt ovat myös Helsingin kaupungille tärkeä yhteistyötaho. Haluamme rakentaa avointa ja helppoa yhteydenpitoa siitä, mitä kaikkea kaupunki tekee ja missä kaikissa asioissa kaupunki voi olla yhteisöihinne kuuluvien helsinkiläisten apuna, sanoi pormestari Sazonov.
Tapahtumassa esillä olivat muun muassa kasvatuksen ja koulutuksen palvelut, työllisyyspalvelut, maahan muuttaneiden erityispalvelut, perhekeskukset, lasten etsivä työ ja lastensuojelu, Helsinki-info, Seniori-info, liikunta- ja nuorisopalvelut, kirjaston sekä kulttuuripalveluiden edustajia.
Tapaaminen vastasi toiveisiin
Helsingin kaupunki on aiemmin tänä vuonna kartoittanut uskonnollisten yhteisöjen tarpeita ja toiveita. Keskustelussa nousi esille tarve yhteistyölle ja tiedonvaihdolle monen eri kaupungin palvelun kanssa. Tähän tapahtumaan oli koottu kaupungin palveluita laajasti uskonnollisten yhteisöjen toiveiden mukaan.
– Tämä oli hyödyllinen tapahtuma. Sain tietoa palveluista – esimerkiksi kielikahvilat tai naisten uimahallivuoro olivat minulle uusia, kertoi Helsingin juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja Chaya Votkin.
Tieto kaupungin palveluista kaikille kuntalaisille
Uskonnolliset yhteisöt saattavat olla maahan muuttaneen ensimmäinen kosketuspinta yhteiskuntaan. Niistä haetaan tukea myös arjen asioihin ja suomalaisessa yhteiskunnassa toimimiseen. Siksi on tärkeää, että yhteisöillä on ajantasainen tieto kaupungin palveluista.
– Moni oli kiinnostunut kuulemaan miten voi tulla mukaan nuorisotalojen toimintaan, miten perheet saavat tietoa nuorisotyön palveluista tai miten nuori saa jäsenkortin, kertoi nuorisotyön erityissuunnittelija Sini Perho.