Apulaispormestari Vanhasen sijaiseksi Shawn Huff

Helsingin kaupunginvaltuusto valitsi Shawn Huffin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestari Reetta Vanhasen sijaiseksi tämän perhevapaan ajaksi 9.1.–4.10.2026.
Shawn Huff.
Shawn Huff toimii kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestarin Reetta Vanhasen sijaisena 9.1.–4.10.2026. Kuva: Sakari Röyskö

Samalla kaupunginvaltuusto päätti valita Shawn Huffin kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtajaksi Reetta Vanhasen perhevapaan ajaksi.

– On ilo ensi keväänä keskittyä perheeseemme paljon toivottuun lapseen, kun Shawn jatkaa työtä lasten, nuorten ja koulutuksen puolesta. Shawn jos kuka pystyy myös innostamaan helsinkiläiset lapset ruutujen ääreltä oppimaan ja liikkumaan, toteaa apulaispormestari Vanhanen.

– Hienoa päästä jatkamaan Reetan alulle saattamaa työtä koulutuksen vahvistamiseksi uuden strategian viitoittamalla tiellä. Olen tullut mukaan kuntapolitiikkaan tekemään työtä lasten ja nuorten puolesta, joten kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestarin tehtävä on tehtävä, johon lähden kiitollisena ja innostuneena. Erityisen ilahduttavaa on, että valinta osui samaan valtuuston kokoukseen, jossa hyväksyimme budjetin, jossa on luvassa tärkeitä parannuksia koulutuksen rahoitukseen, muun muassa painettuihin oppikirjoihin, iloitsee Huff.

Shawn Huff on toiminut Helsingin kaupunginvaltuutettuna vuodesta 2021. Lisäksi Huff on ollut kaupunginhallituksen jäsen ja kaupunginhallituksen elinkeinojaoston varajäsen vuosina 2023–2025, kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan jäsen 2021–2023 sekä kasvatus- ja koulutuslautakunnan jäsen kesäkuusta 2025 alkaen.

Huff on entinen ammattilaiskoripalloilija ja Suomen miesten koripallomaajoukkueen kapteeni. Huffilla on kriminologian kandidaatin (Bachelor of Arts) tutkinto Valparaison yliopistosta Yhdysvalloista.