Helsingin kaupunki | Pöytäkirja | 19/2019 | 1 (10) |
Kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaosto |
|
| |
|
| Asia/6 | |
| 13.12.2019 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
§ 248
Salico Oy:n ympäristösuojelulain 115 a §:n mukainen ilmoitusasia
HEL 2019-011425 T 11 01 00 00
Päätös
Kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaosto päätti Salico Oy:n ilmoituksesta, joka koskee Kivikon tuoretuotelaitosta, seuraavaa.
Hakija
Salico Oy, Puutarhatie 26, 51900 Juva
Y-tunnus: 1568508-1
**********
Ilmoituksen tekemisen peruste ja lupaviranomaisen toimivalta
Salico Oy:n on tehtävä ympäristönsuojelulain 115a §:n mukainen ilmoitus, koska sen toiminta on ympäristönsuojelulain liitteen 4 kohtien 4 c, d ja e mukaista. Ympäristönsuojelulain 115 a §:n mukaan ilmoituksen käsittelee kunnan ympäristönsuojeluviranomainen.
Kyseessä on olemassa olevan ympäristöluvan saaneen tuoretuotelaitoksen toiminnan olennainen muuttaminen. Laitoksella ei enää käsitellä kalatuotteita, tuotantomäärät ovat muuttuneet, ja omistaja on vaihtunut. Muilta osin toiminta on ympäristöluvan kaltaista.
Laitoksen sijaintipaikka ja sen ympäristö
Kivikon tuoretuotetehdas sijaitsee Kivikon teollisuusalueella osoitteessa Kivikonlaita 25, 00949 Helsinki. Kivikon teollisuusalue sijaitsee Lahdenväylän ja Malmin lentokentän sekä Kehä 1:n tuntumassa. Laitosalue rajoittuu Kivikon liikuntapuistoon, joka on kaavoitettu virkistys- ja viheralueeksi. Laitos ei sijaitse pohjavesialueella.
Laitosalueen etäisyys Kivikon asuinalueelle on noin 500 m ja lähimmästä päiväkodista on matkaa noin 1 km. Laitos ei sijaitse tärkeällä pohjavesialueella. Tattarisuon pohjavesialueelle on matkaa noin 700 m. Vanhankaupunginlahteen laskevan Viikinojan toinen sivuhaara kulkee noin 100 metrin etäisyydellä tontista.
Kaavoitustilanne ja toimintaa koskevat muut luvat
Asemakaavassa 10860/2003 tontti kuuluu teollisuusrakennusten (TT) korttelialueeseen. Viereiselle tontille (47098 tontti 5) on vahvistettu kaavamuutos 8.1.2019. Tontti on osa Tattariharjun eritasoliittymän asemakaavan (12480) muutosta. Tattariharjun eritasoliittymän rakentaminen alkanee 2020-luvulla.
Laitoksella on voimassa oleva ympäristölupa, joka on haettu Caternet Finland Oy:n toimintaa varten (4.3.2009/Ymk 2008-2516). HSY Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän (entinen Helsingin Vesi) jäteveden ja veden liittymissopimus on ollut voimassa 19.8.2008 lähtien. Salico Oy:n vuokrasopimus Kivikonlaita 25:ssa on ollut voimassa 25.10.2019 alkaen.
Laitoksen toiminta
Laitoksen nimi oli 1.4.2016 saakka Caternet Finland Oy. Sen jälkeen Apetit Ruoka Oy osti laitoksen, joka puolestaan myi laitoksen Greenfood-konsernille osaksi Salico Oy:tä 1.10.2019. Caternet Finland Oy:n tuotevalikoimissa olivat vihannes- ja hedelmäjalosteiden lisäksi myös kalatuotteet ja laitoksella esimerkiksi savustettiin kalaa. Kalan savustus lopetettiin toistaiseksi vuonna 2015. Kivikon toimipisteen kalatuotantoaluetta pienennettiin, ja tilalle rakennettiin tuorekasvislinja. Vuoden 2019 alusta Apetit Ruoka Oy:n Kivikon toimipisteen entisellä kalatuotantoalueella aloitettiin pienimuotoinen tuoreiden jalostamattomien kalastustuotteiden valmistaminen rahtityönä Escamar Seafood Oy:lle. Kalaliiketoiminta päättyi syyskuussa 2019. Vuoden 2020 aikana laitoksen kalatuotantoalue otetaan tuorekasvistuotannon käyttöön, jolloin nykyinen kasvisjalosteiden tuotantomäärä tulee nousemaan.
Salico Oy:n Kivikon toimipisteessä tuotetaan tuoreita esikäsiteltyjä vihannes- ja hedelmäjalosteita. Asiakkaita ovat vähittäiskauppa, ammattikeittiöt, ravintolat ja muu elintarviketeollisuus. Laitoksessa paloitellaan, viipaloidaan, kuutioidaan, suikaloidaan ja pakataan erilaisia hedelmä- ja vihannestuotteita.
**********
Laitoksen tuotanto on jaettu kolmeen osastoon: Hevi-, Herkkula- ja Tuorekset-osastoihin. Hevi-osastolla sijaitsevat salaattilinja, valmistetaan raasteita sekä pilkotaan hedelmiä ja vihanneksia. Salaattilinja tuottaa pilkottua ja pakattua salaattia. Herkkulassa valmistetaan annossalaatteja. Tuorekset-osastolla tuotetaan tällä hetkellä pääasiassa Tuorekset-tuotemerkin kasvissekoituksia.
Ympäristökuormitus ja sen rajoittaminen
Kemikaalit
Kivikon tehtaalla käytettävät kemikaalit ovat pääasiassa erilaisia happamia ja emäksisiä elintarviketeollisuuteen tarkoitettuja siivouskemikaaleja (natriumhydroksidi, typpihappo, etikkahappo). Samanaikaisesti varastoitava siivouskemikaalimäärä on yhteensä noin 1800 kg. Huolellisella käsittelyllä ja siivoushenkilöstön tarkoituksenmukaisella perehdytyksellä varmistetaan, etteivät happamat ja emäksiset kemikaalit pääse sekoittumaan keskenään. Jotkin klooria sisältävät pesuaineet voivat happoihin sekoitettuina muodostaa myrkyllistä kloorikaasua. Siivouskemikaalit varastoidaan suoja-altaiden päällä lukollisessa, hyvin ilmastoidussa kemikaalivarastossa. Kemikaalivaraston lattiakaivo on tulpattu ja tulppa poistetaan vain lattian pesun ajaksi.
Muut kemikaalit ovat jäähdytysjärjestelmien kylmäaineita, joita ei varastoida laitoksella. Jäähdytyskoneikkoja on laitoksella 10 kappaletta. Kylmäaineet ovat: R404A n. 300kg, R410A 90 kg, R407C 35 kg. Jäähdytyskoneiden kylmäliuoksena käytetään koneesta riippuen pieniä määriä 30-40 % etyleeniglykolia tai propyleeniglykolia.
Siivouskemikaalien ja kylmäaineiden lisäksi Kivikon laitoksella käytetään tuotteiden pakkaamisen yhteydessä suojakaasuseosta, joka sisältää hiilidioksidia, happea ja typpeä eri sekoitussuhteissa. Hiilidioksidi- ja typpikaasut säilytetään laitoksen pihalla olevissa kaasusäiliöissä. Happipullot sijaitsevat laitoksen raaka-aineiden vastaanottotiloissa. Suojakaasusäiliöiden huollon ja happipullojen vaihtamisen hoitaa Oy AGA Ab.
Energiankäyttö
Laitoksella ei ole omaa energiantuotantoa vaan energiana käytetään sähköä ja kaukolämpöä. Energiaa käytetään erityisesti tilojen viilentämiseen. Sähköä kuluu keskimäärin 3600 MWh vuodessa ja kaukolämpöä noin 1450 MWh vuodessa. Energiankulutusta tarkkaillaan, ja kulutusta vähennetään erilaisin toimenpitein.
Vedenkulutus ja jätevesi
Raaka-aineiden, tuotantotilojen ja linjojen pesuun käytetään talousvettä noin 59 000 m³ vuodessa. Energiankulutuksen lisäksi vedenkulutusta tarkkaillaan ja käytön vähentämiselle on asetettu vuosittaiset tavoitteet.
Jätevesi koostuu tuotteiden huuhteluvesistä ja laitteiden sekä tuotantotilojen pesuvesistä. Jäte- ja pesuvedet johdetaan viemäriverkostoon rasvanerotuskaivon läpi. Rasvanerotin tyhjennetään kerran kuukaudessa ja se on varustettu hälytysjärjestelmällä. Kiintoaineksen päätyminen viemäriin minimoidaan tuotannossa viemärien suuaukoilla olevilla sihdeillä. Lisäksi siivousten yhteydessä poistetaan kiintoaines mekaanisesti ennen vedellä huuhtelua.
Jätteet
Suurin jätejae on biojäte, jota syntyy kasvisten ja hedelmien jalostamisessa raaka-ainehävikkinä sekä leikkuu- ja kuorintajätteenä keskimäärin 1200 tonnia vuodessa. Biojätteestä tuotetaan biokaasua Gasum Oy:n Riihimäen biojalostamolla. Toiseksi suurin jätejae on kartonki (320 t/v) ja kolmanneksi suurin energiajäte (130 t/v). Sekajätettä syntyy hyvin vähän (3 t/v).
Vaarallisia jätteitä syntyy hyvin pieniä määriä. Jäteöljy kerätään merkittyyn tynnyriin, loisteputket ja paristot omiin vaarallisten jätteiden keräyspisteisiinsä. Ulkoistetut palveluntuottajat toimittavat esimerkiksi kylmälaitteiden huolloista syntyvät vaaralliset jätteet asianmukaisesti vaarallista jätettä vastaanottaviin laitoksiin.
Kuva 2. Laitoksella syntyvät jätteet ja jätemäärät
Liikenne
Laitoksen saapuvan ja lähtevän tavaran kuljetukset hoitavat ulkopuoliset kuljetusliikkeet. Laitoksella käy päivittäin arkisin maanantaista perjantaihin noin 25 tavarankuljetusajoneuvoa, eli noin 125 autoa viikossa. Viikonlopun kuljetukset mukaan lukien määrä on noin 150 ajoneuvoa viikossa. Tavarankuljetukset toimivat ympäri vuorokauden. Muu liikenne koostuu työntekijöiden työmatkaliikenteestä. Työmatkaliikenteen automäärä on noin 70 autoa vuorokautta kohden.
Laitoksen toiminnasta ei sen toimiessa normaalisti aiheudu mainittavaa haju- tai melupäästöjä laitoksen ulkopuolelle.
Paras käytäntö ja paras käyttökelpoinen tekniikka
Salico Oy on selvillä toimialansa ympäristön kannalta parhaan käyttökelpoisen tekniikan kehittymisestä. Kone- ja laitehankinnat suunnataan energiankulutusta ja ympäristörasituksia vähentävästi.
Salico Oy:llä on käytössään laatu- ja ympäristöjärjestelmät ISO 14001, ISO 9001 sekä elintarviketurvallisuusjärjestelmä FSSC 22000.
Poikkeukselliset tilanteet ja niihin varautuminen
Toiminnan ympäristöriskit on kartoitettu ja riskien ennaltaehkäisevät toimenpiteet nimetty. Turvallisuus- ja pelastussuunnitelma on päivitetty 13.8.2019.
Ilmoituksen käsittely
Helsingin kaupungin kirjaamo on vastaanottanut ympäristönsuojelulain 115 a §:n mukaisen ilmoituksen 1.11.2019. Ilmoituksesta ei ole pyydetty lausuntoja, ilmoituksen vireilläolosta ei ole ilmoitettu eikä asianosaisia ole kuultu, koska ilmoitetun toiminnan muutos ei vaikuta muuhun kuin ilmoituksen tekijän oikeuteen ympäristönsuojelulain 115 e §:n mukaisesti.
Ilmoituksen vireilletulo, vireilletulosta tiedottaminen, asianosaisten kuuleminen ja lausuntojen pyytäminen
Ilmoitus on saapunut Helsingin kaupungin kirjaamoon 1.11.2019.
Toiminnan muutoksen ei arvioida lisäävän lähiympäristöön aiheutuvia haju-, melu- tai liikennepäästöjä. On mahdollista, että hajupäästöt vähenevät toiminnan muutoksen johdosta. Laitos sijaitsee teollisuusalueella, eikä sen lähellä ole asuintaloja. Laitos on ollut toiminnassa vuodesta 2009 alkaen. Asiassa tehtävä päätös ei vaikuta muiden kuin ilmoituksen tekijän oikeuteen, etuun tai velvollisuuteen. Tästä johtuen ympäristönsuojeluviranomainen katsoo, ettei ilmoituksen johdosta ole aihetta tiedottaa tai kuulla asianosaisia. Asian selvittäminen ei edellytä lausuntojen pyytämistä ja huomioon ottaen muutosten luonne, lausuntojen pyytäminen ei ole tarpeen myöskään yleisen edun valvomiseksi.
Kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston ratkaisu
Kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaosto päätti hyväksyä 115a §:n mukaisen ilmoituksen Salico Oy:n Kivikossa sijaitsevalle elintarviketeollisuuden laitokselle ilmoituksessa antamien selvitysten mukaisesti ja seuraavin määräyksin:
Päätös korvaa Caternet Finland Oy:lle myönnetyn ympäristöluvan (4.3.2009/Ymk 2008-2516).
Esittelijän perustelut
Ilmoituksen mukainen toiminta täyttää ympäristönsuojelulain 115 b §:n edellytykset, kun otetaan huomioon ilmoituksessa annetut selvitykset ja päätökseen sisältyvät määräykset.
6. Määräys on tarpeen, jotta toiminnan lopettamisesta aiheutuvat
päästöt tai jätteet eivät laitoksen toiminnan päättymisen
jälkeen aiheuta terveyshaittaa tai muuta merkittävää
8. Määräys on tarpeen, jotta toiminnan lopettamisesta
aiheutuvat päästöt tai jätteet eivät laitoksen toiminnan
päättymisen jälkeen aiheuta terveyshaittaa tai muuta
merkittävää ympäristön pilaantumista tai sen vaaraa.
Käsittelymaksu ja sen määräytyminen
Helsingin kaupungin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston 12.4.2019 (91 §) hyväksymän taksan mukainen hakemuksen käsittelymaksu on 2720,00 euroa. Lasku toimitetaan erikseen Helsingin kaupungin taloushallintopalveluista.
Päätöksen antaminen ja siitä tiedottaminen
Päätöksestä kuulutetaan julkisesti Helsingin kaupungin ilmoitustaululla 23.12.2019 osoitteessa Pohjoisesplanadi 11 - 13. Päätös annetaan julkipanon jälkeen 27.12.2019, jolloin sen katsotaan tulleen valitukseen oikeutettujen tietoon. Päätös julkaistaan internetissä.
Sovelletut säännökset
Ympäristönsuojelulaki (527/2014) 8, 15, 16, 17, 29, 52, 66, 115 a-e, 163, 170, 172, 190, 205 § sekä liite 4.
Jätelaki (646 /2011) 6, 7, 8, 9 , 12, 15, 19, 118, 120, 121, 122 § sekä liite 4.
Jäteasetus (179/2012) 20 §
Valtioneuvoston päätös melutason ohjearvoista (993/1992) 2 §.
Pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen jätehuoltomääräykset
EU:n asetus fluoratuista kasvihuonekaasuista (517/2014)
Valtioneuvoston asetus otsonikerrosta heikentäviä aineita ja eräitä fluorattuja kasvihuonekaasuja sisältävien laitteiden huollosta (452/2009)
Valtioneuvoston asetus pakkauksista ja pakkausjätteistä (Vna 518/2014)
Esittelijä
yksikön päällikkö
Päivi Kippo-Edlund
Lisätiedot
Tanja Rajamäki, ympäristötarkastaja, puhelin: +358 9 310 32096
tanja.rajamaki(a)hel.fi
Liitteet
1 | Elintarvike- ja rehuteollisuuden ilmoituslomake |
2 | Ympäristölupa (Ymk 2008-2516) |
Muutoksenhaku
Päätöstä on noudatettava muutoksenhausta huolimatta, jollei valitusviranomainen muuta määrää (YSL 115d §). | Hallintovalitus, YSL ilmoituspäätös |
Otteet
Ote | Otteen liitteet |
Salico Oy | Hallintovalitus, YSL ilmoituspäätös |
Uudenmaan ELY-keskus (Ympäristö ja luonnonvarat) | Hallintovalitus, YSL ilmoituspäätös |
Päätösehdotus
Päätös on ehdotuksen mukainen.
Esittelijä
yksikön päällikkö
Päivi Kippo-Edlund
Lisätiedot
Tanja Rajamäki, ympäristötarkastaja, puhelin: +358 9 310 32096
tanja.rajamaki(a)hel.fi
Liitteet
1 | Elintarvike- ja rehuteollisuuden ilmoituslomake |
2 | Ympäristölupa (Ymk 2008-2516) |
Muutoksenhaku
Päätöstä on noudatettava muutoksenhausta huolimatta, jollei valitusviranomainen muuta määrää (YSL 115d §). | Hallintovalitus, YSL ilmoituspäätös |
Otteet
Ote | Otteen liitteet |
Salico Oy | Hallintovalitus, YSL ilmoituspäätös |
Uudenmaan ELY-keskus (Ympäristö ja luonnonvarat) | Hallintovalitus, YSL ilmoituspäätös |
Tiedoksi
Ympäristöpalvelut
| ||||
Postiosoite | Käyntiosoite | Puhelin | Y-tunnus | Tilinro |
PL 58230 | Sörnäistenkatu 1 | 09 310 1691 | 0201256-6 | FI06 8000 1200 0626 37 |
00099 HELSINGIN KAUPUNKI | Helsinki 58 | Faksi |
| Alv.nro |
kaupunkiymparisto@hel.fi | https://www.hel.fi/ |
|
| FI02012566 |
|
| |||