Suoraan sisältöön

Harrastustoiminta


KÄDENTAIDOT SYKSY 2019, 2.9. alkaen

NEULEKAHVILA I krs KE klo 9 - 11

KERAMIIKKA II krs

  • TI 12.00 – 15 (alkeet)
  • TO 8.30 – 11.30 (jatko 1)
  • PE 8.30 – 11.30 (jatko 2), 12.00–15.00 (jatko 3)

VAPAA MAALAUSVUORO, II krs

  • MA 8.30 – 11.30

KUDONTA, III krs, (kudonta on omatoimista viikonloppuisin ja klo 15. 30 jälkeen)

  • MA, TI, TO, PE 9.00 – 17.30
  • KE 9.00 – 19.30
  • LA – SU 9.00 – 14.30, oven avaus neuvonnasta

OMPELU, ohjaaja paikalla, III krs

  • MA 9.00 – 14.00
  • KE 9.00 – 14.00
  • TI ja PE ompelukurssipäivät

PUUTYÖT, III krs

  • MA 9.00 – 12.00
  • KE 9.00 – 12.00
  • TO 12.00 – 15.00

VAPAAEHTOISTEN KÄSITYÖTALKOOT 4.9. alkaen Kertsi4, IV krs

  • KE 12.00 – 15.00


SYKSYN 2019 KURSSIT

KURSSEILLE ILMOITTAUTUMINEN TO 29.8., klo 8.30–9.30 II krs,
PUHELIMITSE KLO 10 JÄLKEEN,
vuoronumeroita jaetaan 1. kerroksessa klo 8.00 lähtien

II krs
KÄSITYÖ- ja TAIDEKURSSIT

Keskiviikkoisin klo 8.45–11.15

  • Kudottu polku – pieni tekstiilitaideteos (2krt) 4.9. ja 11.9.
  • Tutkimusmatka värien maailmaan (2krt) 18.9. ja 25.9.
  • Makramee-amppeli (2krt) 2.10. ja 9.10. 
  • Koruja kierrätysmateriaaleista (2 krt) 23.10. ja 30.10.
  • Joulukorttipaja (2 krt) 6.11. ja 13.11.

Maanantaisin klo 12-14, Ryhmis, 4.krs

  • LUOVAT KIRJOITTAJAT 2.9.-18.11.

Loppusyksyn kursseista tiedotetaan myöhemmin.

III krs
PUU - JA METALLITYÖKURSSIT

Tiistaisin klo 12.00–15.00 

  • Laukku puusta ja nahkapaloista 3.9.–8.10.
  • Mosaiikki 15.10.–10.12
  • Perjantaisin klo 10.00–13.00
  • Uurna 6.9.–11.10.
  • Tuunaus 18.10.–15.11.
  • Tonttu-ovi ja joulupukin paja 22.11.–13.12.

III krs
NEULEKURSSIT

Torstaisin klo 12.00–15.00

  • Villiä virkkausta 5.–26.9.
  • Läppäsormikkaat/lapaset 3.–24.10.
  • Neulottu ryijy 7.11–5.12.

OMPELUKURSSIT

Tiistaisin 12.00 – 15.00 ja perjantaisin klo 10.00 – 13.00

  • Keskeneräiset ompelutyöt valmiiksi 3. – 10.9. (3 krt)
  • Tunika 13. – 27.9. (5 krt)
  • Reppu 1. – 18.10. (5 krt)
  • Yöpaita tai pyjama 25.10. – 12.11. (5 krt)
  • Olkalaukku 19.10. – 3.12. (5 krt)


Ohjaajat:
Puu- ja metallityöt 09 310 73223
Kudonta + neuleet + kurssit 09 310 73237
Ompelu + kurssit 09 310 73232
Keramiikka + kurssit 09 310 52924


Vapaaehtoisten ohjaamat ryhmät

Maanantaisin

  • Korttipelit klo 12
  • Minun tarinani -ryhmä klo 12-13.30 (17.9. lähtien)
    Ryhmässä tutkitaan sukujuuria ja niiden taustoja, sekä keskustellaan aiheesta. Lisätietoja ja ilmoittautumiset puh. 09 3105 2917

Tiistaisin

  • Lukupiiri klo 13 (11.9., 9.10., 13.11. ja 11.12.)
  • Kivet kertovat klo 10

Keskiviikkoisin          

  • Neulekahvila klo 9 (Henkilökunnan ohjaama ryhmä)
  • Tanssit klo 13

Torstaisin          

  • Miesryhmä Jalopeurat klo 9.30-11.45 (6.9., 20.9., 4.10., 18.10., 1.11., 15.11., 29.11. ja 13.12.)
    Keskustellaan miehiä kiinnostavista asioista vaihtuvin teemoin, sekä tehdään vierailuja eri kohteisiin.
  • Iloa yhteislaulusta klo 11 (Järj. Työväenopisto)
  • Biljardin opetusta klo 12 (6.9.-13.12.)

Perjantaisin          

  • Bridge klo 9    
  • Avoin keskusteluryhmä klo 12
  • Kinaporin Kimara -kuoro klo 14-16 (7.9. lähtien)

Lauantaisin

  • Korttipelit klo 11  


JAA
27.08.2019 17:12