Suoraan sisältöön

Päätöksenteko

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Sosiaali- ja terveystoimialan tärkeimmistä päätöksistä vastaa sosiaali- ja terveyslautakunta, jolla on yksi jaosto.  

Lautakunnassa on 13 jäsentä. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Lautakunnan jäsenistä vähintään yksi ja hänen varajäsenensä ovat ruotsinkielisestä kieliryhmästä. Lautakunnan jäsenet ja varajäsenet valitsee kaupunginvaltuusto.  

Lautakunnan puheenjohtaja on sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari Daniel Sazonov (kok).

Jäsenet

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Daniel Sazonov (Kok.)
puheenjohtaja
daniel.sazonov@hel.fi
Laura Varjokari (Kok.)
laura.varjokari@gmail.com
Seija Muurinen (Kok.)
Sami Heistaro (Kok.)
heistaro@hotmail.com
Maaret Castrén (Kok.)
maaret.castren@gmail.com
Yaron Nadbornik (Kok.)
Matti Niiranen (kok.)
matti@mattiniiranen.fi
Nea Nättinen (kok.)
Kati Juva (Vihr.)
juva.kati@gmail.com
Ahto Apajalahti (Vihr.)
Minna Lindgren (Vihr.)
minna.lindgren69@gmail.com
Touko Niinimäki (Vihr.)
touko.niinimaki@gmail.com
Oula Silvennoinen (Vihr.)
oula.silvennoinen@helsinki.fi
Vilja Alanko (Vihr.)
Pentti Arajärvi (SDP)
varapuheenjohtaja
pentti@arajarvi.fi
Nelli Nurminen (SDP)
Sinikka Vepsä (SDP)
sinikka.vepsa@elisanet.fi
Antti Hytti (SDP)
Samuel Adouchief (Vas.)
samuel.adouchief@gmail.com
Meri Valkama (Vas.)
meri.valkama@gmail.com
Mikko Paunio (PS)
mikko.paunio@outlook.com
Johanna Valkeavirta (PS)
johanna.valkeavirta@gmail.com
Laura Korpinen (PS) Rauli Franssila (PS)
Eva Biaudet (RKP)
eva.biaudet@eduskunta.fi
Björn Månsson (RKP)
bjorn.mansson@sfp.fi


Kokousajat

Lautakunnan varsinaiset kokoukset tiistaisin alkaen kello 16.15.

Yhteystiedot

Sosiaali- ja terveyslautakunnan sihteerin yhteystiedot.