Suoraan sisältöön

Päätöksenteko

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsenet.
Suurenna kuva klikkaamalla.

Ylärivi vasemmalta: Cecilia Ehrnrooth (RKP), Sami Heistaro (Kok.), Aleksi Niskanen (PS), Matias Pajula (Kok., 25.9.2019 asti), Tapio Bergholm (SDP), Sandra Hagman (Vas.). Alarivi vasemmalta: Alma Rantalaiho (nuorisoneuvoston jäsen), Leo Bergman (Pir.), Sanna Vesikansa (Vihr.), Karita Toijonen (SDP), Seija Muurinen (Kok.), Kati Juva (Vihr.), Laura Nordström (Vihr.).

Sosiaali- ja terveystoimialan tärkeimmistä päätöksistä vastaa sosiaali- ja terveyslautakunta, jolla on yksi jaosto.  

Lautakunnassa on 13 jäsentä. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Lautakunnan jäsenistä vähintään yksi ja hänen varajäsenensä ovat ruotsinkielisestä kieliryhmästä. Lautakunnan jäsenet ja varajäsenet valitsee kaupunginvaltuusto.  

Lautakunnan puheenjohtaja on sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari Sanna Vesikansa.

Jäsenet

Jäsen Henkilökohtainen varajäsen
Sanna Vesikansa (Vihr.)
puheenjohtaja
sanna.vesikansa@hel.fi
Meri Haahtela
meri.haahtela@iki.fi
Seija Muurinen (Kok.)
seija.muurinen@kolumbus.fi
Mukhtar Abib
Maritta Hyvärinen (Kok.)
maritta.hyvarinen@gmail.fi
Veli-Pekka Sinervuo
veli-pekka.sinervuo@sosped.fi
Sami Heistaro (Kok.)
heistaro@hotmail.com
Pia Hytönen
piahytonen@hotmail.com
Tuomas Tuure (Vihr.)
tuomas.tuure@gmail.com
Laura Nordström
nordstrom.laura@gmail.com
Kati Juva (Vihr.)
juva.kati@gmail.com
Hannu Tuominen
hannu.tuominen@vihreat.fi
Karita Toijonen (SDP)
varapuheenjohtaja
toijonenkarita@gmail.com
Esa Lehtipuro
elehtopuro@gmail.com
Tapio Bergholm (SDP)
tapio.bergholm@uef.fi
Sanna-Mari Oranen
sannamari.oranen@gmail.com
Antti Vainionpää (Vas.)
aahvainionpaa@gmail.com
Sandra Hagman
sandra.p.hagman@gmail.com
Aleksi Niskanen (PS)
aleksi.niskanen@eduskunta.fi
Sakari Männikkö
mannikko.sakari@gmail.com
Cecilia Ehrnrooth (RKP)
cecilia.ehrnrooth@folkhalsan.fi
Johan Lund
njohan.lund@gmail.com
Katju Aro (FP)
katju.aro@feministinenpuolue.fi
Heidi Ahola
fp.heidiahola@gmail.com
Leo Bergman (Pir.)
leo.bergman@liberaalipuolue.fi
Ahto Apajalahti
ahto.apajalahti@piraattipuolue.fi
JAA

Kokousajat

Lautakunnan varsinaiset kokoukset tiistaisin alkaen kello 16.15.

Yhteystiedot

Sosiaali- ja terveyslautakunnan sihteerin yhteystiedot.