Suoraan sisältöön

Päätöksenteko

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsenet

Ylärivi vasemmalta: Cecilia Ehrnrooth (RKP), Daniel Sazonov (KOK, jäsen 13.6.2018 asti), Katju Aro (FP), Mari Rantanen (PS, jäsen 19.6.2019 asti), Saku Etholén (Vas, jäsen 16.1.2019 asti). Alarivi vasemmalta: Seija Muurinen (KOK), Kati Juva (Vihr.), Sanna Vesikansa (pj., Vihr.), Karita Toijonen (vpj., SDP), Tuomas Tuure (Vihr.). Kuvasta puuttuvat: Sami Heistaro (KOK), Tapio Bergholm (SDP) ja Leo Bergman (Pir.).

Sosiaali- ja terveystoimialan tärkeimmistä päätöksistä vastaa sosiaali- ja terveyslautakunta, jolla on yksi jaosto.  

Lautakunnassa on 13 jäsentä. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Lautakunnan jäsenistä vähintään yksi ja hänen varajäsenensä ovat ruotsinkielisestä kieliryhmästä. Lautakunnan jäsenet ja varajäsenet valitsee kaupunginvaltuusto.  

Lautakunnan puheenjohtaja on sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari Sanna Vesikansa.

Jäsenet

Jäsen Henkilökohtainen varajäsen
Sanna Vesikansa (Vihr.)
puheenjohtaja
sanna.vesikansa@hel.fi
Meri Haahtela
meri.haahtela@iki.fi
Seija Muurinen (Kok.)
seija.muurinen@kolumbus.fi
Mukhtar Abib
Matias Pajula (Kok.)
matias@matiaspajula.fi
Pia Hytönen
piahytonen@hotmail.com
Sami Heistaro (Kok.)
heistaro@hotmail.com
Maritta Hyvärinen
maritta.hyvarinen@gmail.com
Tuomas Tuure (Vihr.)
tuomas.tuure@gmail.com
Laura Nordström
nordstrom.laura@gmail.com
Kati Juva (Vihr.)
juva.kati@gmail.com
Hannu Tuominen
hannu.tuominen@vihreat.fi
Karita Toijonen (SDP)
varapuheenjohtaja
toijonenkarita@gmail.com
Esa Lehtipuro
elehtopuro@gmail.com
Tapio Bergholm (SDP)
tapio.bergholm@uef.fi
Sanna-Mari Oranen
sannamari.oranen@gmail.com
Antti Vainionpää (Vas.)
aahvainionpaa@gmail.com
Sandra Hagman
sandra.p.hagman@gmail.com
Aleksi Niskanen (PS)
Sakari Männikkö
mannikko.sakari@gmail.com
Cecilia Ehrnrooth (RKP)
cecilia.ehrnrooth@folkhalsan.fi
Johan Lund
njohan.lund@gmail.com
Katju Aro (FP)
katju.aro@feministinenpuolue.fi
Heidi Ahola
fp.heidiahola@gmail.com
Leo Bergman (Pir.)
leo.bergman@liberaalipuolue.fi
Ahto Apajalahti
ahto.apajalahti@piraattipuolue.fi
JAA

Kokousajat

Lautakunnan varsinaiset kokoukset tiistaisin alkaen kello 16.15.

Yhteystiedot

Sosiaali- ja terveyslautakunnan sihteerin yhteystiedot.