Hoppa till innehållet

Organisation

Kultur- och fritidssektorn är indelad i fyra servicehelheter: bibliotek, kultur, idrott och ungdom.

Helsingfors kultur och fritid organisation

Kultur- och fritidssektorn

Sektorchef Tommi Laitio


Biblioteket

Biblioteksdirektör Katri Vänttinen

Regionala bibliotekstjänster

Saara Ihamäki

Centrumbiblioteket Ode

Anna-Maria Soininvaara

Biblioteksnätverkets gemensamma tjänster

Virva Nousiainen-Hiiri

Nationella utvecklingstjänster

Matti Sarmela


Kultur

Kulturchef Mari Männistö

HAM Stadens konstmuseum

Konstmuseets chef Maija Tanninen-Mattila

  • Konstsamling
  • Offentlig konst
  • Konstutställningar

Stadsmuseet

Museichef Reetta Heiskanen

  • Enheten för kundservice, enhetschef Jari Harju
  • Enheten för kulturarv, enhetschef Minna Sarantola-Weiss

Stadsorkestern

Intendent Aleksi Malmberg

Kulturcentren

Enhetschef Marja-Elina "Paiju" Tyrväinen

  • Gamlasgården
  • Malms kulturhus
  • Nordhuset
  • Stoa
  • Savoyteatern

Enheten för kulturfrämjande

Enhetschef Veikko Kunnas 

  • Annegården
  • Kulturcentret Caisa
  • Partnerskap och understöd


Motion och idrott

Idrottschef Tarja Loikkanen

Motionsaktivering

Chefen för idrottstjänster Tuuli Salospohja

  • Enheten för idrottsfrämjande, Hannele Haverinen
  • Enheten för riktade kulturtjänster, Maria Nyström
  • Partnerskapsenhet, Taina Korell

Motionsplatser

Idrottsplatschef Petteri Huurre

  • Östra regionenheten, Risto Hietanoro
  • Västra regionenheten, Jyrki Inkinen
  • Norra regionenheten, Turo Saarinen

Friluftstjänster

Chef för friluftstjänster Stefan Fröberg

  • Enheten för näridrott, Petri Angevuo
  • Underhållsenheten, Harri Uusimäki
  • Enheten för havstjänster, Ari Maunula


Ungdom

Ungdomsdirektör Mikko Vatka

Östra avdelningen för ungdomsarbete

Områdeschef: Katri Kairimo

  • Hertonäs ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Sari Granö
  • Miljöverksamhetens ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Susanne Österlund-Toivonen
  • Nordsjö ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Kaisa Kivelä
  • Partnerskapsenhet, verksamhetsledare Markku Toivonen
  • Östra centrum ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Jaakko Rautavaara    
  • Gårdsbacka ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Jukka Mattila

Västra avdelningen för ungdomsarbete

Områdeschef: Tiina Hörkkö

  • Enheten för kulturellt ungdomsarbete, verksamhetsledare Minna Kaljunen
  • Helsingfors svenska ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Rufus Wahen
  • Evenemangsenheten, verksamhetsledare Pekka Mönttinen
  • Södra ungdomsarbetsenheten, verksamhetsledare Leena Jonkari
  • Munksnäs ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Kristiina Rouhiainen
  • Haga ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Essi Junikka
  • Gamlas ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare lauri Hiltunen

Norra avdelningen för ungdomsarbete

Områdeschef: Heidi Hållman

  • Böle ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Pirjo Huuhtiainen
  • Månsas ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Pirjo Lehtinen
  • Viks ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Lea Packalen
  • Malms ungdomsarbetsenhet, verksamhetsledare Martti Poteri
  • Nordöstra ungdomsarbetsenheten, verksamhetsledare Mirja Silajärvi 
  • Verke, verksamhetsledare Suvi Tuominen
  • Enheten för uppsökande ungdomsarbete, verksamhetsledare Timo Kontio


Förvaltning

Förvaltningsdirektör Kirsti Laine-Hendolin

Förvaltningstjänster

Förvaltningschef Pia Uljas

Personaltjänster

Personalchef Manna Torvinen

Ekonomi- och planeringstjänster

Ekonomi- och planeringschef Reetta Sariola

Utvecklings- och digitala tjänster

Utvecklings- och digitaliseringschef Jussi Vehviläinen

Ekonomi- och planeringstjänster

Ekonomi- och planeringschef Reetta Sariola

Kommunikations- och marknadsföringstjänster

Kommunikations- och marknadsföringschef Essi Eranka