Organisation

Sektorchef Tommi Laitio


Kultur

Kulturchef Tuula Haavisto

Stadsbiblioteket

  • enheten för regionbibliotek
  • centrumbiblioteket
  • riksomfattande utvecklingsenhet
  • material- och metadataenhet

Stadsmuseet

museichef Tiina Merisalo

  • enheten för kundservice, enhetschef Jari Karhu
  • enheten för kulturarv, enhetschef Minna Sarantola-Weiss

Stadsorkestern

intendent Gita Kadambi  

Stadens konstmuseum HAM

Konstmuseets chef Maija Tanninen-Mattila

  • konstsamling
  • offentlig konst
  • konstutställningar

Allmänna kulturtjänster

Kulturtjänstchef Stuba Nikula

  • kulturcentren
  • riktade kulturtjänster
  • partnerskap och understöd


Motion och idrott

Idrottschef Tarja Loikkanen-Jormakka

Motionsaktivering

chefen för idrottstjänster Tuuli Salospohja

  • enheten för idrottsfrämjande, Hannele Haverinen
  • enheten för riktade kulturtjänster, Maria Nyström
  • partnerskapsenhet, Taina Korell

Motionsplatser

Idrottsplatschef Petteri Huurre

  • östra regionenheten, Risto Hietanoro
  • västra regionenheten, Jyrki Inkinen
  • norra regionenheten, Turo Saarinen

Friluftstjänster

Chef för friluftstjänster Stefan Fröberg

  • enheten för näridrott, Petri Angevuo
  • underhållsenheten, Harri Uusimäki
  • enheten för havstjänster, Ari Maunula


Ungdom

Ungdomsdirektör Mikko Vatka

Östra avdelningen för ungdomsarbete

Områdeschef: Katri Kairimo

  • Hertonäs ungdomsarbetsenhet, Sari Granö
  • Miljöverksamhetens ungdomsarbetsenhet, Susanne Österlund-Toivonen
  • Nordsjö ungdomsarbetsenhet, Kaisa Kivelä
  • Partnerskapsenhet, Markku Toivonen
  • Östra centrum ungdomsarbetsenhet, Jonna Laitinen
  • Gårdsbacka ungdomsarbetsenhet, Jukka Mattila


Västra avdelningen för ungdomsarbete

Områdeschef: öppet

  • Enheten för kulturellt ungdomsarbete, Ulla Laurio
  • Helsingfors svenska ungdomsarbetsenhet, Rufus Vahanen
  • Evenemangsenheten, Pekka Mönttinen
  • Södra ungdomsarbetsenheten, Leena Jonkari
  • Munksnäs ungdomsarbetsenhet, Kristiina Rouhiainen
  • Haga ungdomsarbetsenhet, Marjo Nieminen
  • Gamlas ungdomsarbetsenhet, Lauri Hiltunen

Norra avdelningen för ungdomsarbete

Områdeschef: Heidi Hållman

  • Böle ungdomsarbetsenhet, Pirjo Huuhtiainen
  • Månsas ungdomsarbetsenhet, Antti Sarpo
  • Viks ungdomsarbetsenhet, Lea Packalen
  • Malms ungdomsarbetsenhet, Martti Poteri
  • Nordöstra ungdomsarbetsenheten, Mirja Silajärvi 
  • Verke, Suvi Tuominen


Förvaltnings- och stödtjänster

förvaltningsdirektör Kirsti Laine-Hendolin

Förvaltningstjänst
förvaltningschef Pia Uljas

Personaltjänst
personalchef Kirsi Kallio

Utvecklingstjänst
chef för utvecklingstjänsten Marja-Liisa Komulainen

Ekonomi- och planeringstjänst
ekonomi- och planeringschef Sampo Pajari

Dataadministrationstjänst
dataadministrationschef Jussi Vehviläinen

Lokaltjänst
chef för lokaltjänsten Matti Kuusela

Kommunikations- och marknadsföringstjänst
kommunikations- och marknadsföringschef Saara Suojoki  

DELA