Suoraan sisältöön

Organisaatio

Kulttuurin ja vapaa-ajan toimialalla on neljä palvelukokonaisuutta, kulttuuri-, kirjasto-, liikunta- ja nuorisopalvelukokonaisuudet sekä hallinto.



Kulttuurin ja vapaa-ajan toimialan johto

Toimialajohtaja, vs. Laura Aalto


Kirjasto

Kirjastopalvelujen johtaja Katri Vänttinen  

Aluekirjastopalvelut

Johtaja Saara Ihamäki

Keskustakirjasto Oodi

Johtaja Anna-Maria Soininvaara

Valtakunnalliset kehittämispalvelut

Kehittämispäällikkö Matti Sarmela

Kirjastoverkon yhteiset palvelut

Päällikkö Virva Nousiainen-Hiiri 

Kulttuuri

Kulttuurijohtaja, vs. Reetta Heiskanen

Helsingin taidemuseo HAM

Taidemuseon johtaja Maija Tanninen-Mattila

  • Taidekokoelma
  • Julkinen taide
  • Taidenäyttelyt

Kaupunginmuseo

Museonjohtaja, ts. Jari Harju

  • Yleisöpalvelut-yksikkö: yksikönpäällikkö Jari Harju
  • Kulttuuriperintöyksikkö: yksikönpäällikkö Minna Sarantola-Weiss

Kaupunginorkesteri

Kaupunginorkesteri, intendentti Aleksi Malmberg

Kulttuurikeskukset-palvelu

Palvelun päällikkö Ulla Bergström

  • Kanneltalo
  • Malmitalo
  • Stoa
  • Vuotalo
  • Savoy-teatteri

Kulttuurin edistäminen -palvelu

Palvelun päällikkö Veikko Kunnas

  • Lasten ja nuorten taidekeskus Annantalo
  • Kulttuurikeskus Caisa
  • Kumppanuusyksikkö

Liikunta

Liikuntajohtaja Tarja Loikkanen

Liikuntaan aktivointi

Liikuntapalvelupäällikkö Tuuli Salospohja

  • Liikunnan edistämisyksikkö, Hannele Haverinen
  • Kohdennetut liikuntapalvelut -yksikkö, Maria Nyström
  • Kumppanuusyksikkö, Taina Korell

Liikuntapaikat

Liikuntapaikkapäällikkö Petteri Huurre

  • Itäinen alueyksikkö, Risto Hietanoro
  • Läntinen alueyksikkö, Jyrki Inkinen
  • Pohjoinen alueyksikkö, Turo Saarinen

Ulkoilupalvelut

Ulkoilupalvelupäällikkö Stefan Fröberg

  • Lähiliikuntayksikkö, Petri Angelvuo
  • Ylläpitoyksikkö, Harri Uusimäki
  • Merelliset palvelut -yksikkö, Ari Maunula

Nuorisopalvelut

Nuorisojohtaja Mikko Vatka

Itäinen nuorisotyö

Aluepäällikkö Katri Kairimo

  • Herttoniemen nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Sari Granö
  • Itäkeskuksen nuorisotyöyksikkö, ts. toiminnanjohtaja Jaakko Rautavaara
  • Kontulan nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Jukka Mattila
  • Vuosaaren nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja  Kaisa Kivelä
  • Kumppanuusyksikkö, toiminnanjohtaja Markku Toivonen
  • Ympäristötoiminnan nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Susanne Österlund-Toivonen

Läntinen nuorisotyö

Aluepäällikkö Tiina Hörkkö

  • Eteläinen nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Leena Jonkari
  • Munkkiniemen nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Kristiina Rouhiainen
  • Haagan nuorisotyöyksikkö, ts. toiminnanjohtaja Essi Junikka
  • Kannelmäen nuorisotyöyksikkö, ts. toiminnanjohtaja Lauri Hiltunen
  • Kulttuurisen nuorisotyön yksikkö  toiminnanjohtaja Minna Kaljunen
  • Tapahtumayksikkö, toiminnanjohtaja Pekka Mönttinen
  • Helsingfors svenska ungdomsarbetsenhet, toiminnanjohtaja Rufus Wahen

Pohjoinen nuorisotyö

Aluepäällikkö Heidi Hållman

  • Pasilan nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Pirjo Huuhtiainen
  • Maunulan nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Pirjo Lehtinen
  • Malmin nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Minna Sirviö
  • Viikin nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Lea Packalen
  • Koillinen nuorisotyöyksikkö, toiminnanjohtaja Mirja Silajärvi
  • Verke – Verkkonuorisotyön kehittämiskeskus, projektipäällikkö Suvi Tuominen
  • Etsivän nuorisotyön yksikkö, toiminnanjohtaja Timo Kontio 

  

Toimialan hallinto

Hallintojohtaja Kirsti Laine-Hendolin

Hallintopalvelut    
Hallintopäällikkö Pia Uljas 

Henkilöstöpalvelut
Henkilöstöpäällikkö Manna Torvinen

Talous- ja suunnittelupalvelut
Talous- ja suunnittelupäällikkö  Mika Malmberg

Kehittämis- ja digitalisaatiopalvelut
Tietohallintopäällikkö Jussi Vehviläinen 

Viestintä- ja markkinointipalvelut
Viestintä- ja markkinointipäällikkö Essi Eranka