Kulttuurin avustukset

Kaupunki jakaa vuosittain kulttuurille noin 17 miljoonaa euroa avustuksina ja apurahoina. Jos suunnittelet avustuksen hakemista, tutustu huolellisesti avustuskohtaisiin arviointikriteereihin. Taiteen ja kulttuurin avustusjärjestelmä uudistui vaiheittain vuonna 2017. Löydät lisätietoa uudistuksen taustoista alla olevasta linkistä.  

Hakuohjeet
Avustusjärjestelmän uudistus
Avustusten arviointiperusteet      
Kysymyksiä ja vastauksia avustusjärjestelmän uudistuksesta     

Taide- ja kulttuuriavustukset

Kenelle: helsinkiläisille taide- ja kulttuurilaitoksille ja -yhteisöille, järjestöille, yhdistyksille, työryhmille, taiteilijoille ja asukkaille

Mihin tarkoitukseen: yleisölle avoimen taide- ja kulttuuritoiminnan sekä taiteen perusopetuksen avustamiseen. Avustuksia on mahdollista hakea sekä pysyväisluonteiseen että projektimuotoiseen toimintaan.

Lue lisää


Kehittämisavustukset

Kenelle: helsinkiläisille rekisteröityneille taide- ja kulttuurilaitoksille sekä -yhteisöille 

Mihin tarkoitukseen: kehittämishankkeisiin, jotka vastaavat kulttuurin kentällä koettuun kehittämistarpeeseen, esimerkiksi silloin, kun vastaavaa toimintaa puuttuu kaupungista (mm. Helsingin malli). 

Lue lisää


Taide- ja kulttuuripalkinnot

Lautakunta myöntää Helsingin kulttuuripalkinnon ansioituneelle taiteilijalle merkittävästä työstä Helsingin kulttuurielämän hyväksi. Helsingin kulttuuriteko puolestaan muuttaa tai haastaa olemassa olevaa tilaa tai toimintatapaa tai saa näkemään asiat uudella tavalla. Lisäksi jaetaan kolme Vuoden taiteilija -palkintoa.  Kaikki palkinnot myönnetään hakemuksetta.

Lue lisää


Lisätietoja avustuksista antavat:

Anna von Bagh, kulttuurisuunnittelija, (09) 310 37934, anna.vonbagh@hel.fi
Kuvataide, muotoilu, media, elokuva

Ari Tolvanen, suunnittelija, (09) 310 37008, ari.tolvanen@hel.fi 
Kaupunginosatapahtumat, Helsinki-malli

Jenni Peisa, suunnittelija, (09) 310 20455, jenni.peisa@hel.fi 
Sirkus, tanssi, monikulttuurisuus, kansainväliset hankkeet

Michaela Stenbäck, kulttuurituottaja, (09) 310 37003, michaela.stenback@hel.fi
Kirjallisuus, yksittäisten taiteilijoiden hankkeet, Harakan saari, kulttuuri- ja taiteilijapalkinnot

Nina Gran, erityissuunnittelija, (09) 310 37006, nina.gran@hel.fi 
Taiteen perusopetus, lastenkulttuuri

Outi Sivonen, projektisuunnittelija, (09) 310 37786, outi.sivonen@hel.fi 
Taiteen perusopetuksen opetussuunnitelmien uudistaminen

Petri Rostedt, suunnittelija, (09) 310 32988, petri.rostedt@hel.fi 
Teatteri, klassinen musiikki, tanssi, kehittämisavustukset, monivuotiset avustukset

Sampo Laurikainen, kulttuurituottaja, (09) 310 80007, sampo.laurikainen@hel.fi 
Kaupunkikulttuurit, katutaide, rytmimusiikki, kehittämisavustukset, vuoden kulttuuritekopalkinto

Veikko Kunnas, kumppanuuspäällikkö, (09) 310 37002, veikko.kunnas@hel.fi


Arviointilomakkeet

Arviointilomake taide- ja kulttuuriavustuksille
Arviointilomake vuonna 2017 myönnetyille kansainvälisille matka-avustuksille


 

 

 

 

JAA