Hoppa till innehållet

Kontaktuppgifter

Stadsmiljönämnden har 13 ledamöter. Ledamöterna, suppleanterna och vice ordföranden för nämnden väljs av Helsingfors stadsfullmäktige. Nämndens ordförande är biträdande stadsdirektör Anni Sinnemäki.

Stadsmiljönämndens medlemmar 

Gröna

  • Anni Sinnemäki, ordförande, anni.sinnemaki@hel.fi
    Ersättare Oona Käyhkö
  • Otso Kivekäs
    Ersättare Sameli Sivonen
  • Amanda Pasanen, amanda.pasanen@helsinki.fi
    Ersättare Saana Rossi

Samlingspartiet

  • Risto Rautava, vice ordförande, risto.rautava@elisanet.fi
    Ersättare Lea Saukkonen
  • Atte Kaleva
    Ersättare Katri Penttinen
  • Jenni Pajunen
    Ersättare Tarik Ahsanullah
  • Laura Rissanen, laura.rissanen@iki.fi
    Ersättare Otto Meri

SDP

  • Eveliina Heinäluoma, eveliina.heinaluoma@gmail.com
    Ersättare Olli-Pekka Koljonen
  • Sami Kuusela
    Ersättare Jenni Hjelt

Vänsterförbundet 

  • Tuomas Nevanlinna
    Ersättare Noora Laak, noora.laak@gmail.com
  • Mia Haglund, mia.m.haglund@gmail.com  
    Ersättare Arvind Ramachandran

Sannfinländarna 

  • Mika Raatikainen
    Ersättare Marleena Isomaa

SFP

  • Silja Borgarsdóttir Sandelin
    Ersättare Simon Granroth

Föredragande i stadsmiljönämnden 

Sektorchefen i stadsmiljösektorn Mikko Aho är föredragande i stadsmiljönämnden och dess sektioner och för biträdande borgmästaren för sektorn.

Protokollförare

  • Katja Sulkko, tel. 09 310 37431, katja.sulkko@hel.fi  
  • Pirjo Moberg, tel. 09 310 31507, pirjo.moberg@hel.fi

Jurister

  • Kristina Montell, p. 09 310 36421, kristina.montell@hel.fi
  • Katriina Rangdell, p. 09 310 22765, katriina.rangdell@hel.fi

Informatör

  • Heikki Mäntymäki, tel. 09 310 37368

E-postadresser

E-postadresserna för stadens anställda bildas enligt fornamn.efternamn@hel.fi

Plats för sammanträdet, om inte annat nämns: Nämdens mötesrum, Verkstadsgatan 8

Sammanträdena är inte öppna för allmänheten, om inte nämnden beslutar om annat.