Suoraan sisältöön

Jäsenet ja yhteystiedot

Kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaostossa on yhdeksän jäsentä. Jaoston jäsenet, varajäsenet, puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan valitsee Helsingin kaupunginvaltuusto. 

Ympäristö- ja lupajaoston jäsenet 

Vasemmistoliitto

  • Noora Laak, puheenjohtaja, noora.laak@gmail.com, puhelin 050 520 33 86
    Varajäsen Santtu Salmela

Vihreät

  • Sameli Sivonen, varapuheenjohtaja, sameli.sivonen@gmail.com
    Varajäsen Minna Aarnio
  • Lilja Tamminen, lilja@liljat.fi
    Varajäsen Vesa Peipinen

Kokoomus

  • Lea Saukkonen
    Varajäsen Jouni Nevalainen
  • Vafa Järnefelt
    Varajäsen Timo Raittinen, timo.raittinen@trainmark.fi
  • Tapio Klemetti, tapio.klemetti@gmail.com
    Varajäsen Nina Kokko
  • Mukhtar Abib
    Varajäsen Maarit Toveri, maarit.toveri@itex.fi

SDP

  • Anita Vihervaara, anita.vihervaara@gmail.com
    varajäsen Tiina Rytky

Perusuomalaiset

  • Pertti Villo
    Varajäsen Tarja Laxén, tarja.laxen@hotmail.com

Ympäristö- ja lupajaoston esittelijät

Jaoston esittelijöinä toimivat asiakkuusjohtaja Pekka Henttonen, rakennusvalvontapäällikkö Kai Miller, lupayksikkkö 1:n päällikkö Aarno Alanko, lupayksikkkö 2:n päällikkö Salla Mustonen, rakenneyksikön päällikkö Erkki Luokkanen, talotekniikkayksikön päällikkö Petri Perkiömäki, rakennetun ympäristön valvontayksikön päällikkö Pentti Ruuska, ympäristöjohtaja Esa Nikunen, ympäristöseuranta ja -valvontayksikön päällikkö Päivi Kippo-Edlund, ympäristönsuojelu ja ohjaus -yksikön va. päällikkö Johanna af Hällström, ympäristöterveysyksikön päällikkö Pertti Forss ja elintarviketurvallisuusyksikön päällikkö Riikka Åberg.

Pöytäkirjanpitäjä

  • Pirjo Moberg, p. 09 310 31507

Lakimies

  • Katriina Pönkä, p. 09 310 22765
  • Kristina Montell, p. 09 310 36421

Tiedottaja

  • Matti Miinalainen, p. 09 310 31520

Sähköpostiosoitteet kaupungin työntekijöille ovat muotoa etunimi.sukunimi@hel.fi.

Kokouspaikka ellei toisin mainittuLautakunnan sali, Kansakoulukatu 3
  
Kokoukset eivät ole avoimia yleisölle, ellei jaosto toisin päätä.

JAA