Yhteystiedot

Kaupunkiympäristölautakunnassa on 13 jäsentä. Lautakunnanjäsenet, varajäsenet ja varapuheenjohtajan valitsee Helsingin kaupunginvaltuusto. Lautakunnan puheenjohtaja on apulaispormestari Anni Sinnemäki.

Kaupunkiympäristölautakunnan jäsenet

Vihreät

  • Anni Sinnemäki, puheenjohtaja, anni.sinnemaki@hel.fi
    Varajäsen Ada Saarinen, ada.saarinen@helsinki.fi
  • Osmo Soininvaara, osmo@soininvaara.fi 
    Varajäsen Mikko Särelä, mikko.sarela@gmail.com
  • Kaisa Hernberg, kaisa.hernberg@gmail.com 
    Varajäsen Leo Stranius, leo.stranius@iki.fi
  • Tuomas Rantanen
    Varajäsen Amanda Pasanen, amanda.pasanen@helsinki.fi  

Kokoomus

  • Risto Rautava, varapuheenjohtaja, risto.rautava@elisanet.fi
    Varajäsen Maarit Vierunen, maarit.vierunen@gmail.com
  • Laura Rissanen, laura.rissanen@iki.fi
    Varajäsen Dennis Hamro-Drotz, dhamrodrotz@gmail.com
  • Sirpa Asko-Seljavaara, sirpa.askoseljavaara@gmail.com
    Varajäsen Matti Enroth, enrothmatti@gmail.com
  • Atte Kaleva
    Varajäsen Mirita Saxberg, mail@mirita.fi  

SDP

  • Eveliina Heinäluoma, eveliina.heinaluoma@gmail.com
    Varajäsen Antti Koskela
  • Jape Lovén, jape.loven@gmail.com
    Varajäsen Jaana Ylitalo, jaana.ylitalo@pam.fi

Vasemmistoliitto  

  • Mai Kivelä, mai.kivela@gmail.com
    Varajäsen Mika Välipirtti, mika.valipirtti@gmail.com
  • Silvia Modig
    Varajäsen Mia Haglund, mia.m.haglund@gmail.com  

Perussuomalaiset

  •  Nuutti Hyttinen
    Varajäsen Krista Bister, kristabister@hotmail.com

Kaupunkiympäristölautakunnan esittelijä

Kaupunkiympäristön toimialajohtaja Mikko Aho toimii kaupunkiympäristölautakunnan, sen jaostojen sekä toimialan apulaispormestarin esittelijänä.

Pöytäkirjanpitäjät

  • Katja Sulkko, p. 09 310 37431, katja.sulkko@hel.fi
  • Lea Hannola, p. 09 310 38397, lea.hannola@hel.fi
  • Pirjo Moberg, p. 09 310 31507, pirjo.moberg@hel.fi

Lakimiehet

  • Kristina Montell,  p. 09 310 36421, kristina.montell@hel.fi
  • Pauliina Levy, p. 09 310  20467, pauliina.levy@hel.fi
  • Suvi Kokkonen , p. 09 310 39952, suvi.kokkonen@hel.fi (vanhempainvapaalla)

Tiedottaja

  • Heikki Mäntymäki, viestintäpäällikkö, p. 09 310 37368

Kaupungin työntekijöiden sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@hel.fi

Lautakunnan kokoukset eivät ole avoimia yleisölle, ellei lautakunta toisin päätä.

JAA