Suoraan sisältöön

Yhteystiedot

Kaupunkiympäristölautakunnassa on 13 jäsentä. Lautakunnanjäsenet, varajäsenet ja varapuheenjohtajan valitsee Helsingin kaupunginvaltuusto. Lautakunnan puheenjohtaja on apulaispormestari Anni Sinnemäki.

Kaupunkiympäristölautakunnan jäsenet

Vihreät

  • Anni Sinnemäki, puheenjohtaja, anni.sinnemaki@hel.fi
    Varajäsen Oona Käyhkö
  • Otso Kivekäs
    Varajäsen Sameli Sivonen, sameli.sivonen@gmail.com
  • Amanda Pasanen, amanda.pasanen@helsinki.fi
    Varajäsen Saana Rossi, saana.rossi@aalto.fi

Kokoomus

  • Risto Rautava, varapuheenjohtaja, risto.rautava@elisanet.fi
    Varajäsen Lea Saukkonen, lea.saukkonen@fmi.fi
  • Atte Kaleva
    Varajäsen Katri Penttinen, penttinen.katri.k@gmail.com
  • Jenni Pajunen, jenni@jennipajunen.fi
    Varajäsen Tarik Ahsanullah, tarikahs@gmail.com
  • Laura Rissanen, laura.rissanen@iki.fi
    Varajäsen Otto Meri

SDP

  • Eveliina Heinäluoma, eveliina.heinaluoma@gmail.com
    Varajäsen Olli-Pekka Koljonen, ollipekkakoljonen@gmail.com
  • Sami Kuusela, sami@samikuusela.com
    Varajäsen Jenni Hjelt, jenni.hjelt@gmail.com

Vasemmistoliitto

  • Tuomas Nevanlinna, tuomas.nevanlinna@gmail.com
    Varajäsen Noora Laak, noora.laak@gmail.com
  • Mia Haglund, mia.m.haglund@gmail.com
    Varajäsen Arvind Ramachandran, arvind@arvind.cc

Perussuomalaiset

  • Mika Raatikainen, mikapekkaraatikainen@hotmail.com
    Varajäsen Marleena Isomaa

RKP

  • Silja Borgarsdóttir Sandelin
    Varajäsen Simon Granroth

Kaupunkiympäristölautakunnan esittelijä

Kaupunkiympäristön toimialajohtaja Ville Lehmuskoski toimii kaupunkiympäristölautakunnan, sen jaostojen sekä toimialan apulaispormestarin esittelijänä.

Pöytäkirjanpitäjät

  • Katja Sulkko, p. 09 310 37431, katja.sulkko@hel.fi
  • Sanna Lawrence, p. 09 31027640, sanna.lawrence@hel.fi

Lakimiehet

  • Kristina Montell,  p. 09 310 36421, kristina.montell@hel.fi
  • Katriina Rangdell, p. 09 310 22765, katriina.rangdell@hel.fi

Tiedottaja

  • Heikki Mäntymäki, viestintäpäällikkö, p. 09 310 37368

Kaupungin työntekijöiden sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@hel.fi

Kokouspaikka ellei toisin mainittu: Lautakuntasali Horisontti, Työpajankatu 8

Lautakunnan kokoukset eivät ole avoimia yleisölle, ellei lautakunta toisin päätä.