Suoraan sisältöön

Jäsenet

Kasvatus- ja koulutuslautakunnassa on 13 jäsentä. Lautakunnan puheenjohtajana on kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestari Nasima Razmyar. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.

Kaupunginvaltuusto valitsee toimikaudekseen lautakunnan jäsenet ja varajäsenet siten, että heidän joukossaan on vähintään kaksi suomenkielisen ja kaksi ruotsinkielisen kieliryhmän edustajaa. Lisäksi kaupunginvaltuusto valitsee lautakunnan varsinaisista jäsenistä sille varapuheenjohtajan. 

Kasvatus- ja koulutuslautakunnan jäsenet

Jäsen

Varajäsen

Nasima Razmyar, puheenjohtaja (SDP)
nasima.razmyar@hel.fi
Otto Köngäs

Emma Kari, varapuheenjohtaja (Vihr.)
Emma.Kari@eduskunta.fi
Vesa Lahtinen
luottamusmieslahtinen@gmail.com
Sini Korpinen (Kok.)          
sini.korpinen@gmail.com
Ossi Määttä
ossi_maatta@hotmail.com
Ted Apter (Kok.)
ted.apter@gmail.com
Anni Siltanen

Mirita Saxberg (Kok.)
mirita@mirita.fi
Topi Turunen

Veli-Pekka Dufva (Kok.)
veli-pekka.dufva@helsinki.fi
Maria Miala
mariamiala97@gmail.com
Jussi Chydenius (Vihr.)
 jussi.chydenius@gmail.com
Bicca Olin
bicca.olin@gmail.com
Ozan Yanar (Vihr.)  
ozan.yanar@vihreat.fi
Mari Holopainen

Markku Rantahalvari (SDP)
markku.rantahalvari@gmail.com
Eevi Kirjasniemi
eevi.kirjasniemi@gmail.com
Vesa Korkkula (Vas.)
vkorkkula@gmail.com
Anna Lemström
anna@annalemstrom.fi
Petra Malin (Vas.)
petra@petramalin.fi
Sami Säynevirta
sami.saynevirta@gmail.com
Pia Kopra (PS)
koprapia@gmail.com
Marko Hamilo
mhamilo@gmail.com
Nora Grotenfelt (RKP)
grotenfelt.nora@gmail.com
Kristian Wahlbeck
kristian.wahlbeck@gmail.com


Suomenkielinen jaosto

Jäsen

Varajäsen

Ozan Yanar, puheenjohtaja (Vihr.)
ozan.yanar@vihreat.fi
Eric Carver
eric.e.carver@gmail.com
Anna Lemström, varapuheenjohtaja (Vas.)
anna@annalemstrom.fi
Aydin Saiyar
        
Seida Sohrabi (Kok.)        
seida@seidasohrabi.fi
Ossi Määttä

Jeremias Nurmela (Kok.)
jeremias.nurmela@kokoomus.fi
Johanna Kuisma

Mari Holopainen (Vihr.)

Oona Tchitcherin
oonatchitcherin@gmail.com
Annica Moore (Vihr.)

Sanni Lehtinen
            
Marika Koski (SDP)

Petri Lillqvist
lillqvistpetri@gmail.com
Sami Säynevirta (Vas.)        
sami.saynevirta@gmail.com
Fatma Yasa

Mika Ebeling (KD)
mika.ebeling@kolumbus.fi
Susanna Kokkonen
        


Ruotsinkielinen jaosto

Jäsen        

Varajäsen

Nora Grotenfelt, puheenjohtaja (RKP)
grotenfelt.nora@gmail.com
Kristian Wahlbeck
kristian.wahlbeck@gmail.com
Bicca Olin, varapuheenjohtaja (Vihr.)  
bicca.olin@gmail.com               
Anders Brandt

Silva Mertsola (Kok.)
silvamertsola@gmail.com
Raine Luomanen

Ted Apter (Kok.)
ted.apter@gmail.com
Veera Hellman
veera.hellman@outlook.com
Theo Tyrväinen (Vihr.)
theo@theotyrvainen.net
May Högdal

Hildur Boldt (SDP)
hildur.boldt@gmail.com
Johannes Waris

Eliel Kilpelä (Vas.)
eliel.kilpela@gmail.com
Isabella Åberg
isabella.aberg@helsinki.fi
Runa Ismark (RKP)
runa.ismark@gmail.com
Ted Urho
ted@tedurho.fi
Anna Högström (RKP)

Morris Liemola
morris.liemola@gmail.com