Suoraan sisältöön

Jäsenet

Kasvatus- ja koulutuslautakunnassa on 13 jäsentä. Lautakunnan puheenjohtajana on kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestari Pia Pakarinen. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.

Kaupunginvaltuusto valitsee toimikaudekseen lautakunnan jäsenet ja varajäsenet siten, että heidän joukossaan on vähintään kaksi suomenkielisen ja kaksi ruotsinkielisen kieliryhmän edustajaa. Lisäksi kaupunginvaltuusto valitsee lautakunnan varsinaisista jäsenistä sille varapuheenjohtajan. 

Kasvatus- ja koulutuslautakunnan jäsenet

Jäsen

Varajäsen

Pia Pakarinen puheenjohtaja (Kok.)
pia.pakarinen@hel.fi
Timo Raittinen
timo.raittinen@trainmark.fi           
Emma Kari varapuheenjohtaja (Vihr.)
Emma.Kari@eduskunta.fi
Markku Hannula
hannula.markku0@gmail.com
Matias Pajula (Kok.)          
matias@matiaspajula.fi     
Tarik Ahsanullah
tarikahs@gmail.com
Ted Apter (Kok.)
ted.apter@gmail.com
Laura Vanamo
lauravanamo@hotmail.com
Dani Niskanen (Kok.)
dani.niskanen@eduskunta.fi
Nea Nättinen

Fatim Diarra  (Vihr.)
fatim.diarra@gmail.com
Seppo Siika-Aho
seppo.siika-aho@vihreat.fi
Hannu Oskala (Vihr.)
hannu.oskala@vihreat.fi 
Anu Korppi
anu.korppi@gmail.com
Abdirahim Husu Hussein (SDP)  
husu@husufin.fi
Johanna Laisaari
johanna.laisaari@gmail.com
Ville Jalovaara (SDP)
ville.jalovaara@gmail.com
Maria Nyroos

Vesa Korkkula (Vas.)
vkorkkula@gmail.com
Kirsi Pihlaja
kirsi.pihlaja@dlc.fi
Petra Malin (Vas.)
petra@petramalin.fi
Samuel Adouchief
samuel.adouchief@gmail.com
Pia Kopra (PS)
koprapia@gmail.com
Oskar Viding
 
Martina Harms-Aalto (RKP)
martina@martinaharms.fi
Joakim Horsma
joakim.horsma@gmail.com       


Suomenkielinen jaosto

Jäsen

Varajäsen

Emma Kari
puheenjohtaja (Vihr.)
Emma.Kari@eduskunta.fi
Seppo Siika-Aho
seppo.siika-aho@vihreat.fi       

Johanna Laisaari
varapuheenjohtaja (SDP)
johanna.laisaari@gmail.com       
Eevi Kirjasniemi
eevi.kirjasniemi@gmail.com       

Johanna Krabbe (Kok.)        
johanna_krabbe@hotmail.com
Arttu Hautamäki
arttuhautamaki75@gmail.com 
Dani Niskanen (Kok.)
dani.niskanen@eduskunta.fi        
Janica Juvonen
janica.juvonen@gmail.com
Matias Pajula (Kok.)
matias@matiaspajula.fi
Laura Vanamo
lauravanamo@hotmail.com
Suvi Pulkkinen (Vihr.)
suvipulk@gmail.com
Markku Hannula
hannula.markku0@gmail.com     
Eric Carver (Vihr.)
eric.e.carver@gmail.com
Anna Laine
anna.laine@vihreat.fi
Samuel Adouchief (Vas.)        
samuel.adouchief@gmail.com
Petra Malin
petra@petramalin.fi
Elina Das Bhowmik (Kesk.)
elina.dasbhowmik@gmail.com       
Ville-Veikko Rantamaula
v.rantamaula@gmail.com       


Ruotsinkielinen jaosto

Jäsen        

Varajäsen

Martina Harms-Aalto
puheenjohtaja (RKP)
martina@martinaharms.fi
Benjamin Ellenberg


Ted Apter
varapuheenjohtaja (Kok.)  
ted.apter@gmail.com      
Maria Elena Ehrnrooth


Veera Hellman (Kok.)
veera.hellman@kokoomusnuoret.fi
Dennis Hamro-Drotz

Bicca Olin (Vihr.)
bicca.olin@gmail.com
Bernt Nordman

Theo Tyrväinen (Vihr.)
theo@theotyrvainen.net
Lena Sjöberg

Hildur Boldt (SDP)
hildur.boldt@gmail.com
Thomas Micklin

Joonas Leppänen (Vas.)
Ragna Moshagen 
ragna.moshagen@gmail.com
Joakim Horsma (RKP)
joakim.horsma@gmail.com       
Tove Örsted        
Karin Palmén (RKP)
karin.hautamaki@gmail.com       
Sebastian Weckman
sebastian.weckman@gmail.com