Helsingin asukasyhteistyö

Asukasyhteistyötiimin toimialaan kuuluvat vuorovaikutuksen ja sähköisten osallistumispalvelujen sekä osallistumisen mallien kehittäminen ja kaupunkitasoinen koordinointi.  

Asukasyhteistyötiimi viestii ja toimii Kaupunki olet sinä -ajattelun pohjalta:

Kaupunki olet sinä.
Sinä teet Helsingistä kaupungin.
Sinä ja minä, me Helsingin asukkaat, järjestöt, kaupungin työntekijät ja päätöksentekijät rakennamme Helsingistä paremman paikan asua, kun  tunnemme toisemme ja keskustelemme yhdessä.

Helsingin kaupungin asukasyhteistyötiimi tuo helsinkiläiset saman pöydän ääreen.
Rakennamme ja kehitämme helsinkiläisten osallistumis- ja vaikutusmahdollisuuksia sekä tilaisuuksissa ja tapahtumissa että digitaalisissa palautekanavissa.

Teemme yhteistyötä helsinkiläisten asukkaiden, järjestöjen, hallintokuntien ja päätöksentekijöiden kanssa.  Suunnittelemme ja kehitämme uusia toimintatapoja ja sähköisiä palveluita, joiden avulla kaupunkilaiset voivat vaikuttaa päätöksentekoon aiempaa varhaisemmassa vaiheessa.

Tiimi vastaa verkkopalveluista Kerrokantasi, Kerrokartalla sekä koko kaupungin yhteisen palautejärjestelmän kehittämisestä. Tiimi vastaa myös Helsinki-kanavasta sekä ylipormestarin asukasilloista ja tekee Helsinki-kanavalle kaupungista ja kaupunkilaisista kertovia videoita. Asukasyhteistyötiimille kuuluvat  myös Helsingin vammaisneuvoston ja vanhusneuvoston työn organisointi. Tiimin vastuulla on osaltaan myös digikuilun ehkäisy ja digiosaamisen vahvistamisen kaupunkitasoinen koordinaatio. Tiimi vastaa myös tasa-arvo ja yhdenvertaisuusasioiden hoidosta Helsingin kaupungilla.

Asukasyhteistyö Facebookissa www.facebook.com/kaupunkioletsina.

Asukasyhteistyötiimi sijaitsee osoitteessa Unioninkatu 28 B, 3. ja 4. krs.

Lisätiedot:

Asukasyhteistyöpäällikkö Titta Reunanen, puh. 09 310 23437, titta.reunanen(a)hel.fi

Päätoimittaja Jyrki Hirvensalo, puh. 09 310 25278, jyrki.hirvensalo(a)hel.fi

Projektipäällikkö Petteri Laine, puh. 09 310 25031, petteri.laine(a)hel.fi

Erityissuunnittelija Ari Tammi, puh. 09 310 25090, ari.tammi(a)hel.fi

Suunnittelija Marjatta Peltonen 09 310 36446, 040 669 2972 marjatta.peltonen(a)hel.fi 

Vanhusneuvoston sihteeri, suunnittelija Outi Paulig, 09 310 43580, 050 348 1315, outi.paulig(a)hel.fi

Vammaisasiamies Reija Lampinen, 09 310 74028, 050 302 3514, reija.lampinen(a)hel.fi

Tasa-arvo ja yhdenvertaisuusasiat, erityissuunnittelija Hanna Maidell, 09 310 45072, 040 675 4896, hanna.maidell(a)hel.fi

JAA