Suoraan sisältöön

TEATTERIN LUKIODIPLOMIKATSELMUS 6.11. - 13.11. Huom! Muutos ti 13.11. aikatauluissa.

KALLION LUKION TEATTERIN LUKIODIPLOMIKATSELMUS

Ryhmät 1-10:
Tiistai 6.11. klo 15.00-19.30
Keskiviikko 7.11. klo 15.00-19.30

Ryhmät 11-18
Maanantai 12.11. klo 16.15-19.55
Tiistai 13.11. klo 16.15-19.55

HUOM! Tiistain 13.11. aikatauluissa muutoksia.

ALLA UUSI AIKATAULU:

Ryhmät 11-17

16.05 Tilaisuuden avaus

Klo 16.15

11.
Punainen
ROOLEISSA:
Saana Miettinen (Rosa)
Maria Kurki (Dana)
Liina Lehtimäki (Linda)
Iris Rantala (Alina)

Käsikirjoitus: Työryhmä
Ohjaus: Iris Rantala ja Maria Kurki
VALOT: Isla Purtilo ja Iida Reina
ÄÄNET: Alma Uimonen
KESTO: 30min

***

Klo 16.55

12.
TYÖN NIMI: Tähdet Kohdilleen
KÄSIKIRJOITUS: työryhmä
OHJAUS: työryhmä
NÄYTTELIJÄT:
Nicolas Frimodig (Filip)
Saimi Kahri (Nella)
Sofia Tuovila (Maria)

VALOT: Isla Purtilo
ÄÄNET: Sara Björk, Emmi Lagström

MUSIIKKI:
Säveltäneet:  Justin Hurwitz, Jason R. Brown, Zina Goldrich, Jonathan Larson,
Benj Pasek, Justin Paul, Stephen Schwarz, Sofia Tuovila
Sovitukset: Sofia Tuovila
Suomennokset: Sofia Tuovila, Jyri Numminen, Sami Parkkinen
KESTO: 25min

***

Klo 17.30

13.
Tavoitteemme: olla
TYÖRYHMÄ: Kasperi Kola, Juho Lehiö, Amanda Pesonen, Viola Sarsila, Syksy Sikkilä
KESTO: 20 min

***

Klo 18.00

14.
Kesken
TYÖRYHMÄ: Jella Rautiainen
VALOT: Isla Purtilo ja Iida Reina
ÄÄNET: Sara Björk ja Emmi Lagström
KESTO: 10min

***

Klo 18.20

15.
Vade mecum, kulje kanssani
TYÖRYHMÄ: Pihla Tammisto
ÄÄNET: Nico Kaarna tekniikassa
VALOT: Iida Reina
KESTO: 20min

 ***

 Klo 19.15

17.
Tämä on kateellisten panettelua 
TYÖRYHMÄ: Eugenio Colaneri, Elsa Kivimäki, (Eelis Kivistö, Johannes Liikanen)
VALOT: Isla Purtilo ja Iida Reina
ÄÄNET: Sara Björk ja Emmi Lagström
KESTO: 30min

 ***

 Klo19.55

18.
Kröhöm, lapsessani on virhe
KÄSIKIRJOITUS, OHJAUS: Lauri Riihiaho
NÄYTTELIJÄT:
Lauri Riihiaho: Verneri "Veve"
VALOT: Isla Purtilo ja Iida Reina
ÄÄNET: Sara Björk ja Emmi Lagström

ESITYKSESSÄ KÄYTETTÄVÄ MUSIIKKI: My Way , Sex On Fire , Chambermaid Swing , This Is Halloween
KESTO: 25min

***


Tiistai 6.11. ja keskiviikko 7.11.

15.00 Tilaisuuden avaus & ensimmäinen työ:
1.
Tahdon muistaa kaiken
Käsikirjoitus: Tinka Markkinen
Ohjaus: Tinka Markkinen
Näyttelijät ja roolit:
Tinka Markkinen - ”Tuuli”
Karoliina Mäkinen - ”Kaisu”
Anna Knuutinen - ”Saaga”
Valo- ja ääniteknikot koululta
Musiikki:
Sininen uni
Tytöille - Ellinoora
Aina ku Aira - Ellinoora (alkuperäisesti Pyhimyksen biisi)
Kesto: 15min
MUUTA: (oma) valkokangas?

***
15.30
2.
Leppymätön sota kärpäsiä ja syöpäläisiä vastaan
KÄSIKIRJOITUS: Lyhennetty monologi "Seela Sella Seisaalaan!" kirjoittanut Leena Tamminen
OHJAUS: Wilma Suuronen
NÄYTTELIJÄT JA HEIDÄN ROOLINSA: Wilma Suuronen
VALOTEKNIKKO: Oranssin ryhmän teknikot Elsa ja Vilma
ÄÄNITEKNIKKO: Oranssin ryhmän teknikot Julia ja Kuutti
MAHDOLLINEN ESITYKSESSÄ KÄYTETTY MUSIIKKI: Kate Bush - Babooska
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: n. 20 min
MUUTA:

***
16.00
3.
jumi
KÄSIKIRJOITUS: Emilia ja Lotta
OHJAUS: Emilia ja Lotta
NÄYTTELIJÄT JA HEIDÄN ROOLINSA: Emilia Saari:
Lotta Enroth:
VALOTEKNIKKO: oranssit
ÄÄNITEKNIKKO: oranssit
MAHDOLLINEN ESITYKSESSÄ KÄYTETTY MUSIIKKI: -
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: 15min

***
16.25
4.
Hymy
KÄSIKIRJOITUS: Jere Hartikainen ja Heli Myllyniemi
OHJAUS: Jere Hartikainen
NÄYTTELIJÄT:
Heli Myllyniemi (Rooli: Kaisu Höyhtä)
Julius Lehtinen (Rooli: Sampo Alava)
Jere Hartikainen (Rooli: Timo Vilpas)
VALOTEKNIKKO: Elsa Alanko ja Vilma Pitkänen
ÄÄNITEKNIKKO: Kuutti Paartola
ESITYKSESSÄ KÄYTETTÄVÄ MUSIIKKI: Mozart - Allegro
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: noin 20min
MUUTA: Käytämme lavasteina sermejä, sohvaa ja pientä pöytää, jotka ovat kiinteitä elementtejä lavalla.
***
17.00
5.
Leikkimökki
KÄSIKIRJOITUS: Kaisa Kettula, Aurora Linna, Elli Malien
OHJAUS: Kaisa Kettula, Aurora Linna, Elli Malien
NÄYTTELIJÄT JA HEIDÄN ROOLINSA:
Nea: Elli Malinen
Laura: Aurora Linna
Kirppu: Kaisa Kettula
VALOTEKNIKKO: Elsa
ÄÄNITEKNIKKO: Julia
MAHDOLLINEN ESITYKSESSÄ KÄYTETTY MUSIIKKI:
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: 15 min

***
17.25
6.
Ethän unohda minua mereen
KÄSIKIRJOITUS: Heta Varis ja Siiri Kinnari
OHJAUS: Heta Varis ja Siiri Kinnari
NÄYTTELIJÄT JA HEIDÄN ROOLINSA: Heta Varis Ja Siiri Kinnari
VALOTEKNIKKO: Julia
ÄÄNITEKNIKKO: Elsa
MAHDOLLINEN ESITYKSESSÄ KÄYTETTY MUSIIKKI: Vielä kerran kaikki muuttuu, Jonna Tervomaa
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: 10min
MUUTA: Video

***
17.45
7.
älä puhu Tuntemattomille
KÄSIKIRJOITUS: Sonja Gentz
OHJAUS: työryhmä
NÄYTTELIJÄT JA HEIDÄN ROOLINSA: Sonja Gentz (Jope), Olivia Indrén (Alex), Fanni Vesa (Nadde), Veera Asamo (Tuuli)
VALOTEKNIKKO: Elsa, Vilma
ÄÄNITEKNIKKO: Julia, Kuutti, (Alma)
MAHDOLLINEN ESITYKSESSÄ KÄYTETTY MUSIIKKI: Valtteri Tuominen, työryhmä
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: 25 min
MUUTA: Savukone

***
18.30
8.
Kiva juttu
Ohjaus: Sofia Mäenalanen ja Lauri Karo
Käsikirjoitus: Sofia Mäenalanen, Lauri Karo + työryhmä
Näyttelijät: Eeli Kettunen, Amos Bonsdorff
Valo ja äänet: Pinja Kokkonen
Arvioitu kesto: 20min

***
18.50
9.
kairokairokairokairokairo
Käsikirjoitus: Työryhmä
Ohjaus: Sohvi Manninen
Äänisuunnittelu ja musiikki: Onerva Järvenpää
Valot: Elsa Alanko, Vilma Pitkänen
Näyttelijät: Riku Koponen, Aamu Milonoff, Amanda Pesonen
Arvioitu kesto: 30 min
Erikoishuomiot: liikuntarajoitteinen (portaita, kynnyksiä), tilassa on kylmä (takit mukaan!)
Paikkamäärät: 22 paikkaa

***
19.30
10.
Älä anna minulle anteeksi
KÄSIKIRJOITUS: Työryhmä
OHJAUS: Verde Ålander
NÄYTTELIJÄT JA HEIDÄN ROOLINSA:
Aino Ojala - Otava
Myrsky Virmavirta - Taika
Verde Ålander - Kuura
VALOTEKNIKKO:
(oranssien valoteknikot)
ÄÄNITEKNIKKO:
(oranssien ääniteknikot)
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: 20min
MUUTA: Projisoinnit?

***
PALAUTEKESKUSTELUT
ke 7.11.
klo 20.10 Ethän unohda minua mereen (Heta ja Siiri)
klo 20.30 Tahdon muistaa kaiken (Tinka)
klo 20.50 Leppymätön sota kärpäsiä ja syöpäläisiä vastaan (Wilma)
***
to 8.11.
klo 11.00 kairokairokairokairokairo
klo 11.25 Hymy
klo 11.50 XX (Lauri, Sofia, Amos, Eeli)
klo 12.15Jumi (Emilia, Lotta) klo 12.35
klo 13.00 Leikkimökki (Kaisa, Aurora, Elli)

klo 13.25 älä puhu Tuntemattomille (Sonja, Olivia, Fanni, Veera)
klo 13.50 Älä anna minulle anteeksi (Verde)

KIRJALLINEN ITSEREFLEKTIO (alustavasti medialuokka; ilmoitan vielä, jos vaihtuu) TORSTAINA 8.11. klo 15.00-17.00

PURPPURAT: torstai 8.11. - tiistai 13.11.

Maanantai 12.11. 
Ryhmät 11-20:

16.15 Tilaisuuden avaus ja ensimmäinen työ
11.
Punainen
ROOLEISSA:
Saana Miettinen (Rosa)
Maria Kurki (Dana)
Liina Lehtimäki (Linda)
Iris Rantala (Alina)

Käsikirjoitus: Työryhmä
Ohjaus: Iris Rantala ja Maria Kurki
ARVIOITU KESTO: 20min
MUUTA:

***
16.50
12.
Tähdet Kohdilleen
KÄSIKIRJOITUS: Nicolas Frimodig, Saimi Kahri, Sofia Tuovila
OHJAUS: Nicolas Frimodig, Saimi Kahri, Sofia Tuovila
NÄYTTELIJÄT JA HEIDÄN ROOLINSA: Nicolas Frimodig (poika), Saimi Kahri (tyttö 1), Sofia Tuovila (tyttö 2)
VALOTEKNIKKO: Elsa Alanko, Vilma Pitkänen
ÄÄNITEKNIKKO: Sara Björk, Emmi Lagström, Alma Uimonen
MAHDOLLINEN ESITYKSESSÄ KÄYTETTY MUSIIKKI:
Säveltäneet Justin Hurwitz, Jason R. Brown, Zina Goldrich, Jonathan Larson,
Benj Pasek, Justin Paul, Stephen Schwarz, Sofia Tuovila
Sovitukset Sofia Tuovila
Suomennokset Sofia Tuovila, Jyri Numminen, Sami Parkkinen
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: 30 min

***
17.30
13.
Tavoitteemme: olla
TYÖRYHMÄ: Kasperi Kola, Juho Lehiö, Amanda Pesonen, Viola Sarsila, Syksy Sikkilä
VALOTEKNIKKO: Isla Purtilo ja Iida Reina
ÄÄNITEKNIKKO: Sara ja Emmi (en tiedä sukunimiä)
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: 20 min
***
18.00
14.
Kesken
TYÖRYHMÄ: Jella Rautiainen
ARVIOITU KESTO: 10min

***

18.10
15.
Vade mecum, kulje kanssani
TYÖRYHMÄ: Pihla Tammisto
ARVIOITU KESTO: 20min
MUUTA: Nico Kaarna tekniikassa

***

18.50
16.
Kröhöm, lapsessani on virhe
KÄSIKIRJOITUS: Lauri Riihiaho
OHJAUS: Lauri Riihiaho
NÄYTTELIJÄT JA HEIDÄN ROOLINSA: Lauri Riihiaho: Verneri "Veve"
VALOTEKNIKKO: Ei tiedossa, tilanne muuttunut
ÄÄNITEKNIKKO: Ei tiedossa, tilanne muuttunut
MAHDOLLINEN ESITYKSESSÄ KÄYTETTY MUSIIKKI: My Way , Sex On Fire , Chambermaid Swing , This Is Halloween (näitä kaikkia ei käytetä, mutta muita näiden ulkopuolelta tuskin tulee muita).
ESITYKSEN ARVIOITU KESTO: 25min

***
19.15
17.
iintyy koko maan alueella paikoittain. Isotuppisammal on kalkinsuosija joka kasvaa varjoisilla kalkki- ja
TYÖRYHMÄ: Eugenio Colaneri, Elsa Kivimäki, (Eelis Kivistö, Johannes Liikanen)
ARVIOITU KESTO: 30min

***
19.55
18.
Puute
KÄSIKIRJOITUS: Christian Lausund ja Valtteri Vine
OHJAUS: Christian Lausund ja Valtteri Vine
NÄYTTELIJÄT: Chrisitan Lausund, Nils
VALOTEKNIKKO: Iida Reina
ÄÄNITEKNIKKO: tulossa
MUSIIKKI: Vanhoja VHS videoiden ääniä, nauhoitettua ääntä ja ääniefektejä
ARVIOITU KESTO: 15-20min
***
PALAUTEKESKUSTELUT
ti 13.11.
klo 20.40 Puute
21.05 Kröhöm, lapsessani on virhe,

ke 14.11.
klo 18.30 Punainen
18.55 Tähdet Kohdilleen
19.20 Tavoitteemme: olla
19.45 Parasta jäädä tähän
20.05 iintyy koko maan alueella paikoittain. Isotuppisammal on kalkinsuosija joka kasvaa varjoisilla kalkki- ja
20.30 Kesken


JAA