Suomi | Svenska | English
Selkokieli | Lättläst språk
Viittomakieli | Teckenspråk
Suomi | Svenska | English | Pусский | Deutsch | 日本語
Suomi | Svenska | English | Eesti keel | Français | Pусский | Soomaali | Türkçe | Español | بالعربية | 中文 | فارسی
För ett utomhusserveringsområde vid en restaurang eller ett café behöver du ett terrasstillstånd, om terrassen byggs på stadens allmänna gatu- eller parkområde. För att sätta upp en inglasad gatuterrass behöver du dessutom byggnads- och åtgärdstillstånd.
Med parklet avses en parkeringsruta som tillfälligt används för annat. Ett företag på gatunivå kan ansöka om att en ruta framför dess affärslokal tas i parklet-bruk och kan då använda den för en terrass eller annan verksamhet lämplig för platsen.
Badsträndernas och idrottsparkernas terrasser förvaltas av kultur- och fritidssektorn och handelstorgens terrasser av Helsingin Kaupunkitilat Oy.
Foto: Comma Image oy, Helsingfors stads mediebank