Suoraan sisältöön

Uunisaaren uimaranta


Avaa suurempi kartta
Osoite:
Uunisaari
00140 Helsinki

Puhelin: +358 9 310 71543


Aukioloajat:
Kausi 6.6. - 14.8. 2022:
//



Toimipisteen kuvaus:
Kaupunki valvoo uimarantoja uimakaudella ja ottaa rantojen vedestä vesinäytteitä näytteenottosuunnitelman mukaan.

Muut yhteystiedot:
rannan henkilökunta
+358 9 310 71543

Muualla verkossa:
Järjestyssäännöt , Ulkoliikunta.fi -karttapalvelu

Lisätietoja:
Uimavedenlaatu , Ei uinninvalvontaa , Palvelut: suihku, WC, pukusuoja, ravintola.

Toiminnasta vastaa:
Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala, Liikunta
Kuva kohteesta

Esteettömyys

Reitti ulkoliikuntapaikkaan

  • Uimarannan lähettyvillä ei ole esteettömiä autopaikkoja. Lähin pysäköintialue sijaitsee yli 50 m etäisyydellä.
  • Saattoliikenteen pysähtymispaikka sijaitsee yli 50 m uimarannasta.
  • Uimaranta sijaitsee saaressa, jonne pääsy vaatii vene- tai lauttamatkan.
  • Uimarannalle johtaa kivituhka- tai hiekkapintainen kulkureitti, joka on tasainen ja riittävän leveä sekä valaistu.
  • Kulkureitillä on 3 peräkkäistä porrasaskelmaa.

Ulkoliikuntapaikka

  • Uimarannalle on yksi sisääntuolreitti.
  • Uimarannalla on opastaulu rantahiekalla. Opastaulua voi katsoa myös läheltä. Opastaulussa on alueen kartta.
  • Uimaranta on valvottu (rantavalvoja paikalla).
  • Rannalla on ulkosuihku, joka sijaitsee rantahiekalla. Ulkosuihkun edessä on yli 2 cm korkea kynnys.
  • Uimarannalla on esteettömäksi merkitty wc, jota on vaikea havaita kaukaa. Kulkureitti wc:lle on kova ja tasainen mutta kapea. Esteettömän wc:n vaatimukset eivät täyty, esim. wc:n oven edessä on liian vähän tilaa pyörätuolille, ovi on raskas, ovea ei ole helppo lukita tai sulkea ja ovessa on yli 2 cm korkea kynnys.
  • Wc:n sisäänkäynnissä on vähintään 4 porrasaskelmaa, jossa on käsijohteet toisella puolella.
  • Wc:n sisäänkäynnissä on alle 6 m pitkä luiska, jossa on käsijohteet toisella puolella.

Pukutila, pesutila ja sauna

  • Uimarannalla on miesten/naisten pukutila. Pukutilan sisäänkäyntiä on vaikea havaita. Kulkureitti pukutilaan on kova ja tasainen mutta kapea.
  • Pukutilan sisäänkäynnissä on vähintään 4 porrasaskelmaa, jossa on käsijohteet toisella puolella.
  • Pukutilan sisäänkäynnissä on alle 6 m pitkä luiska, jossa on käsijohteet toisella puolella.
  • Pukutilan oven edessä on niukasti tilaa pyörätuolille. Pukutilan ovi on raskas tai muuten vaikeasti avattavissa ja siinä on korkea kynnys.
  • Pukutilan tuulikaappi on ahdas.
  • Pukutilassa on riittävästi tilaa toimia pyörätuolin ja avustajan kanssa. Hyvä valaistus ja tummuuserot helpottavat tilan hahmottamista. Pukutilassa on pukukaappeja, joiden numerointi on selkeästi luettavissa.
  • Pukutilassa on wc.
  • Miesten/naisten pukutilan yhteydessä on pesutila, jonka ovi avautuu käsin helposti. Oviaukossa on korkea kynnys.


Suomeksi | På svenska » | In English »