Suoraan sisältöön

Esiopetuksen oppilashuolto

Oppilashuollolla tarkoitetaan lapsen hyvän oppimisen, hyvän psyykkisen ja fyysisen terveyden sekä sosiaalisen hyvinvoinnin edistämistä ja ylläpitämistä. Oppilashuoltoa toteutetaan ensisijaisesti ennaltaehkäisevänä koko esiopetusyhteisöä tukevana toimintana.

Esiopetuksen psykologi- ja kuraattoripalvelut ovat osa oppilashuoltoa. Psykologin- ja kuraattorin työn tavoitteena on lisätä huoltajien, lapsen ja esiopetuksen henkilökunnan ymmärrystä, tietoa ja kokonaiskäsitystä tilanteesta ja auttaa heitä tarvittaessa suunnittelemaan tukitoimia. Yhteydenotto psykologiin tai kuraattoriin voi käynnistyä yhdessä esiopetuksen henkilökunnan ja huoltajien tai suoraan huoltajien toimesta

Yhteystiedot

Itäinen ja kaakkoinen suurpiiri
kuraattori Hanna-Mari Sipiläinen, p. 09 310 65993
hannamari.sipilainen@hel.fi

psykologi Nea Riikonen, p. 09 31022656
nea.riikonen@hel.fi

kuraattori Matias Grönmark (kaksivuotisen esiopetuksen pilotti)
p. 09 310 31677, matias.gronmark@hel.fi

Koillinen suurpiiri
kuraattori Miia Holmberg , p. 09 310 22657
miia.holmberg@hel.fi

psykologi Saara Ollikainen, p.09 310 22962
saara.ollikainen@hel.fi

Länsi- pohjoinen suurpiirit
kuraattori Rissa Pohjolainen, p.09 310 22658
rissa.pohjolainen@hel.fi

psykologi Karri Villanen, p.09 310 22659
karri.villanen@hel.fi

kuraattori Kaisa Nyyssönen (kaksivuotisen esiopetuksen pilotti länsi, pohjoinen ja koillinen), 09 310 32570, kaisa.nyyssonen@hel.fi

Etelä-keskinen suurpiirit
kuraattori Katri Pulkkinen, p. 09 310 22660
katri.pulkkinen2@hel.fi

psykologi Milla Hormaluoma, p. 09 310 22661
milla.hormaluoma@hel.fi

Neuvonta



17.05.2022 08:06